Španielskym vedcom sa pomocou nanotechnológií podarilo čosi, čo bolo ešte donedávna považované za science-fiction. Ako totiž upozorňuje portál HospiMedica.com, vďaka miniatúrnym nanorobotom dokázali potláčať rakovinu močového mechúra s prekvapivou presnosťou a efektivitou, pričom v porovnaní s doterajšími metódami predstavujú hneď niekoľko zásadných výhod schopných zachraňovať životy.

Ohromná efektivita

Špeciálne navrhnutí nanoroboti sa počas experimentu pohybovali vďaka spotrebúvaniu látky, ktorá je známa ako urea a nachádza sa v moči. Po dosiahnutí močového mechúra začali prenikať do samotných nádorov a zároveň začali s rádioaktívnou liečbou, ktorá spôsobila scvrknutie sa týchto nádorov až o 90 %, dodáva NewAtlas.

Táto metóda liečba je obzvlášť zaujímavá pri porovnaní s klasickými postupmi v podobe imunoterapie alebo chemoterapie, ktoré síce dávajú pacientovi pomerne veľkú šancu na prežitie, avšak zároveň nie sú veľmi efektívne a šanca na návrat ochorenia je pri nich v priebehu piatich rokov 30 až 70 %. Pacient tak musí pravidelne podstupovať nákladnú diagnostiku a často aj opätovnú liečbu.

National Cancer Institute

Nanoroboti sú vybavení špeciálnym enzýmom, ktorý spúšťa hydrolýzu pri kontakte s ureou, vďaka čomu sa dokážu pohybovať. Okrem toho nesú aj rádioaktívny jód-131, ktorý sa bežne používa pri liečení lokálnych nádorov. Zmenšenie nádorov o 90 % sa pritom podarilo už po podaní jedinej dávky takejto nanotechnológie, ktorá sa môže stať v blízkej budúcnosti novým štandardom.

Čoraz technickejšia oblasť

Do medicíny preniká čoraz väčšie množstvo rôznych technológií, pričom v posledných rokoch učinila obzvlášť dôležité pokroky umelá inteligencia. Tá už je schopná prekvapivo presne diagnostikovať rôzne ochorenia a vedci ju začali testovať aj pri čítaní myšlienok priamo z mozgu bez toho, aby bolo nutné do lebky človeka vkladať elektródy.

Ostávajú aj otázky

Tím zodpovedný za vývoj tejto technológie však vo výskume pokračuje aj ďalej. Hlavnou otázkou teraz je, či aj v tomto prípade dôjde k opätovnému návratu nádorov podobne, ako pri klasických liečebných metódach a ak sa tak stane, záleží aj na tom, v akej miere a po akej dobe.

Než sa navyše takáto metóda dostane aj do skutočnej prevádzky, bude musieť prejsť dôležitými klinickými testami a skúškami na ľudských pacientoch. Prvotné výsledky sú ale sľubné a je možné, že v blízkych rokoch budeme vidieť dodatočný pokrok takejto technológie a možno aj jej nasadenie do ostrej prevádzky.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP