Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Zaznamenaná hviezdna erupcia, 10-krát silnejšia ako čokoľvek zaznamenané na našom Slnku, vybuchla z hviezdy takmer rovnakej veľkosti ako Jupiter.

Hviezda zvaná ULAS J224940.13-011236.9 sa nachádza 250 svetelných rokov od našej sústavy a má len desatinu polomeru nášho Slnka. Pre väčšinu ďalekohľadov bola príliš malá, kým vedci z Univerzity vo Warwicku nevideli v optickom prieskume okolitých hviezd masívnu explóziu.

Vzplanutie nastalo v noci 13. augusta 2017 a pomocou zariadenia na zisťovanie tranzitu (Next Generation Transit Survey, NGTS) na observatóriu Paranal s ďalšími údajmi z dvoch rôznych prieskumov, pozorovali vedci jas hviezdy 146 nocí.

Tento objav vrhá svetlo na otázku, aká malá môže byť hviezda, ktorá stále zobrazuje aktivitu zapálenia vo svojej atmosfére. Predpokladá sa, že vzplanutia sú poháňané náhlym uvoľnením magnetickej energie vytvorenej v interiéri hviezdy. To spôsobuje, že nabité častice zahrejú plazmu na jej povrchu, čím sa uvoľnia obrovské množstvá optického, UV a röntgenového žiarenia.

Vedúci autor záznamum profesor J. Jackman, povedal, že aktivita hviezd s nízkou hmotnosťou sa prudko znižuje a ich chromosféra sa stáva chladnejšou a slabšou. Skutočnosť, že pozorovali žiaru na tejto hviezde s neuveriteľne nízkou hmotnosťou, kde mala byť chromosféra práve na najslabšej úrovni, ukazuje, že silná magnetická aktivita hviezd môže pretrvávať až na túto úroveň.

Hviezda pri vzplanutí vydala energiu zodpovedajúcu 80 miliardám megaton TNT, 10-krát viac energie ako udalosť Carrington v roku 1859, čo je zatiaľ najvyššia erupcia pozorovaná na našom Slnku. Je to taktiež jedna z najväčších žiar, akú kedy vedci videli na hviezdach podobného typu, ktorá robí hviezdu 10 000-krát jasnejšou ako obvykle, informuje portál EurekAlert.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú