V snahe nahradiť plastové materiály niečím ekologickejším sa vedci z laboratória pre celulózové a drevné materiály v inštitúte Empa rozhodli inšpirovať prírodou, konkrétne hubami. Ich najnovší objav využíva mycélium zo známej drevokaznej huby Schizophyllum commune, bežne známej ako klanolístka obyčajná, na tvorbu úplne biologicky odbúrateľného, no zároveň mimoriadne odolného materiálu. A to všetko bez potreby akéhokoľvek chemického spracovania. Na tému upozornil portál InterestingEngineering.

Ako poznamenal člen výskumu Ashutosh Sinha „huba využíva túto mimobunkovú matricu na vytváranie štruktúry a funkčných vlastností. Prečo by sme to nemohli robiť aj my?“ Materiál je tak bezpečný, že by ste ho mohli dokonca aj zjesť.

Empa

Biologický kompozit, ktorý sa správa ako plast

Mycélium, teda sieť vláknitých štruktúr pod povrchom húb, sa už dlhšie skúma ako ekologická náhrada za bežné materiály. No väčšina procesov zahŕňa chemickú úpravu, ktorá ničí biologicky degradovateľné vlastnosti. Tím pod vedením Gustava Nyströma to však spravil inak. Využili prirodzene sa tvoriacu mimobunkovú matricu zloženú z bielkovín, polysacharidov a ďalších molekúl, ktoré zaručujú pevnosť a funkčnosť bez potreby umelých zásahov. Konkrétna odroda klanolístka bola zvolená kvôli obsahu dvoch kľúčových látok – schizophyllanu, ktorý funguje ako nanovlákno, a hydrofobínu, prirodzenej bielkoviny podobnej mydlu.

„Náš mycéliový materiál je v podstate živý vláknový kompozit,“ tvrdí Sinha.

Empa
Všestrannosť mycéliového zázraku

Vývoj tímu z Empa má potenciál ovplyvniť viaceré odvetvia. Prvou aplikáciou sú tenké fólie, ktoré nahradia plastové obaly – sú pevné, pružné a rozložiteľné. Ďalej sa tam objavujú aj emulzifikátory, ktoré dokážu stabilizovať zmesi oleja a vody v kozmetike či potravinárstve. Unikátom je, že tieto emulzie sa časom nestávajú menej stabilnými, práve naopak, zlepšujú sa, vďaka neustálej produkcii hydrofobínu hubou.

„Ide pravdepodobne o jediný typ emulzie, ktorý sa s časom stáva stabilnejším,“ uvádza Sinha. Ďalším využitím môžu byť ekologické senzory a batérie, ktorých elektródy by tvoril tzv. „hubový papier“? „Chceme vyrobiť kompaktnú, biologicky rozložiteľnú batériu, ktorej elektródy budú zložené zo živého mycéliového papiera,“ dodáva Sinha.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP