Vedci z University v Sussexe prišli s novým fantastickým vynálezom, ktorým je 3D hologram. Tento hologram je však špeciálny hneď v niekoľkých oblastiach. Objekt, ktorý je v ňom premietaný, môžeš počuť, či dokonca aj cítiť.

Ako informoval portál Futurism, nový typ hologramu sa značne líši od tých, ktoré si mohol vidieť doteraz. Tvorcovia túto novinku nazvali Multimodal Acoustic Trap Display a ako už môžeš z toho názvu tušiť, jedná sa o „displej“, ktorý funguje na princípe multimodálnych zvukových vĺn, ktoré niečo zachytávajú., Zvukové vlny chytajú a držia vo vzduchu malú polystyrénovú guličku.

Táto guľôčka má veľkosť dva milimetre a nachádza sa v čiernom boxe, ktorého steny tvoria ultrazvukové reproduktory. Tie dokážu touto guľôčkou v danom priestore pohybovať, čím sa vytvára obraz. Aby bol jej pohyb lepšie viditeľný, celý priestor osvetľujú farebné LED svetlá, informuje TweakTown.

Ak sa pýtaš, ako môže jedna guľôčka vytvárať obraz, spomeň si, na akom princípe pracovali staré CRT televízie. Práve v nich našli vedci inšpiráciu pri stavbe revolučného hologramu. Obraz pri CRT televíziách bol vykresľovaný po riadkoch, no toto vykresľovanie bolo také rýchle, že ľudské oko to vnímalo ako celkový obraz. Podobne tiež funguje každé jedno video. To sa skladá z niekoľkých statických obrázkov, ktoré sa iba zobrazujú rýchlo za sebou, čím sa vytvára pohyb.

Rýchly pohyb guľôčky v boxe tak dokáže pre ľudské oko taktiež vytvoriť ucelený objekt a ultrazvukové reproduktory navyše dokážu vytvoriť počuteľný zvuk, či pocit dotyku daného objektu. Práve pocit dotyku je podľa odborníkov pri holograme veľmi dôležitý, pretože mu pridáva na uveriteľnosti.

Do budúcna plánujú vývojári použitie viacerých guličiek, čo by umožňovalo vytvoriť zložitejšie obrazce. Ďalšou skvelou výhodou novej technológie je fakt, že náklady na vytvorenie jedného takéhoto hologramu sú minimálne, pretože bol vytvorený pomocou lacných a bežne dostupných komponentov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom