Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Pokroky modernej medicíny siahajú v posledných rokoch takmer až za hranice možností. Prednedávnom by takmer nikto nepredpokladal, že raz sa pacient po dlhých rokoch bude môcť prebrať z vegetatívneho stavu. O tento objav sa postaral tím výskumníkov vo Francúzsku, ktorí 35-ročnému pacientovi vrátil po 15 rokoch jeho vedomie.

Ťažké automobilové nehody či iné úrazy sú častou príčinou straty vedomia pacienta, ktorý sa mnohokrát ocitá v hlbokom bezvedomí. Šance na uzdravenie takýchto ľudí sú minimálne či dokonca nulové. Nič však nie je nemožné, čo dokazuje aj jeden z najvýznamnejších objavov, s ktorým prišiel tím výskumníkov a klinických pracovníkov z Francúzska. Tí totiž po 15 rokoch dokázali pacientovi vo vegetatívnom stave z časti vrátiť jeho vedomie. Všetko urobili pomocou stimulácie blúdivého nervu, známeho tiež pod latinským názvom „Nervus Vagus“.

Vrátenie vedomia

Jeho úloha v ľudskom tele je nenahraditeľná a práve tento nerv je zodpovedný za fungovanie a činnosť mnohých orgánov. Mozog je prostredníctvom neho prepojený s ďalšími časťami tela. Vďaka tomuto blúdivému nervu tak naše telo môže vykonávať rôzne základné funkcie od bdelosti, až po chôdzu.

Nenechaj si ujsť
Unikátny chirurgický zákrok dokáže aj po dlhom čase prinavrátiť zrak postihnutým pacientom

V život ohrozujúcej situácii sa ocitol aj účastník ťažkej autonehody, ktorý po havárii ostal na 15 rokov vo vegetatívnom stave. Vedci z Francúzska pod vedením Jacquesa Luautého, však postihnutému implantovali do hrude stimulátor, ktorým do mozgu prostredníctvom blúdivého nervu vysielali elektrické impulzy v pravidelných intervaloch.

Nemožné sa stalo možným

Pozitívne výsledky sa však dostavili až po približne 4 týždňoch, kedy pacient začal reagovať na jednoduché príkazy a udržal pozornosť. Taktiež sa výraznejšie zlepšili jeho schopnosti vnímania a dokonca môže očami sledovať objekt či pootočiť hlavou. Testovania tiež odhalili jeho zvýšenú mozgovú aktivitu v dôležitých oblastiach. Vyššia činnosť mozgu bola zaznamenaná aj pri PET skenovaní. To odhalilo akceleráciu metabolického systému v oblasti, ktorá je zodpovedná za nervové spojenia.

Doslova nemožné sa stalo možným, a tak svetlo nádeje dostali aj ťažko postihnutí pacienti, ktorí sú dlhé roky v bezvedomí. Po 12 rokoch v tomto stave im lekári dávali len minimálne šance na prežitie, ktoré sa však s objavom francúzskych vedcov rázom znásobili. Tých ale čaká ešte dlhá cesta pri skúmaní a zdokonaľovaní stimulácie blúdivého nervu, aby tak mohli mnohých ľudí v bezvládnom stave priviesť opäť do reálneho sveta.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú