Fyzici dlhé roky verili v existenciu hmoty, ktorá vznikla pri vzniku vesmíru počas „Veľkého tresku“. Výskumníci, ktorí sa zaoberajú moderným výskumom vesmíru pritom vedeli, že v tomto priestore chýbajú baryóny, teda subatomické častice s protónmi a neutrónmi, ktoré vytvárajú „obyčajnú žiarivú hmotu“. Pred teleskopmi vedcov sa doteraz skrývala až tretina tejto hmoty, ktorá ale bola odhalená vďaka pozorovaniu extrémne jasnej čiernej diery.

Pozorovanie baryónov vo vesmíre nebolo pre vedcov vôbec jednoduchou úlohou. Vedeli totiž, koľko tejto žiarivej hmoty majú nájsť, no netušili, kde presne sa môže skrývať. Veľký prelom v tomto výskume nastal až koncom minulého mesiaca, keď medzinárodný výskumný tím oznámil, že chýbajúce baryóny vo vesmíre konečne našli. Svoje poznatky z objavu tiež publikovali v časopise Nature.

Historický objav chýbajúcej hmoty vesmíru

Táto chýbajúca „obyčajná žiarivá hmota“ sa doteraz ukrývala medzi hviezdami v oblakoch vysoko ionizovaného kyslíka so silným pozitívnym nábojom. Hustota tohto oblaku bola pritom príliš vysoká na to, aby mohol pochádzať z náhodných fluktuácií svetla kvazaru. Vedci už od roku 2011 tušili, kde sa môžu baryóny skrývať, no ich priame pozorovanie by bolo extrémne náročné. Využili preto chytrý trik, pomocou ktorého tento oblak dokázali odhaliť.

Nenechaj si ujsť
Fascinujúce video ukazuje celý priebeh stvorenia vesmíru až po súčasnosť

Na pozorovanie chýbajúcich baryónov vo vesmíre totiž využili čierne diery, ktoré do seba vťahujú ohromné množstvo hmoty. Kvôli tomu vydáva čierna diera nesmierne silné žiarenie, ktoré môžu vedci pozorovať aj z našej Zeme. Svetlo z kvazarov má podľa výskumníkov vysoký pomer signálu k šumu, a teda umožňuje odhaliť, či sa pred ním niečo skrýva. Po namierení teleskopov vesmírneho observatória XMM-Newton na čiernu dieru tak bolo možné odhaliť oblak kyslíka s baryónmi, ktorý bol zahriaty na extrémne vysokú teplotu až 1 milión stupňov Celzia.

Toto médium, prezývané aj ako WHIM, budú onedlho vedci pozorovať aj pri iných čiernych dierach, aby svoje poznatky zdokonalili. Nejedná sa však o tak dlho hľadanú temnú hmotu. Objav baryónov vo vesmíre je ale ďalším významným krokom k odhaleniu tajomstiev tohto nekonečného priestoru.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú