Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Nový výskum publikovaný v žurnále eLife ukázal, že strava bohatá na čerstvú zeleninu s nízkym množstvom spracovaných potravín môže s biologickým vekom tvojho mozgu urobiť doslova zázrak – omladí ho o niekoľko mesiacov. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Mozog mladší o 9 mesiacov

Podľa zistení vedcov konzumácia stravy bohatej na zeleninu a morské plody spomaľuje príznaky starnutia mozgu, ktoré je zvyčajne možné pozorovať pri obezite. Stačí pritom schudnúť len 1 % svojej telesnej hmotnosti.

silviarita/Pixabay

Presnejšie sa vek mozgu účastníkov štúdie javil o necelých 9 mesiacov mladší, pre každé 1 % zníženia telesnej hmotnosti. Štúdia tak jednak preukázala, že jednopercentné zníženie telesnej hmotnosti vedie k omladnutiu mozgu až o 9 mesiacov, ale tiež zdôraznila význam stravy s vysokým obsahom polyfenolov a nízkym obsahom červeného mäsa.

Zatiaľ čo stále viac výskumov ukazuje, že biologické starnutie spôsobené rôznymi stresovými udalosťami môže byť reverzibilné, predmetný výskum ukázal, že zlepšenie tvojho jedálnička má výrazný vplyv na tvoje organizmus.

Hlavným kameňom úrazu sú výsledky založené na 102 jedincoch, ktorí spĺňali všetky kritéria obezity, ako píše portál NeuroScienceNews. Všetci účastníci prešli po 18 mesiacoch výskumu skenom mozgu, ale tiež testami funkcie pečene, hladiny cholesterolu a merania telesnej hmotnosti. Je však momentálne prakticky nemožné povedať, či má podobná strata hmotnosti rovnaký efekt aj u jedinca, ktorý dané kritériá obezity nespĺňa.

Výskum hovorí jasne

Obezita sa často spája s rýchlejším starnutím mozgu. Tento proces je možné zmerať a analyzovať prostredníctvom rôznych nástrojov, pričom vedci v tomto prípade využili nielen sken mozgu, ale aj algoritmus, ktorý im pomohol presne predpovedať vek z meraní mozgovej konektivity.

V priemere účastníci tohto experimentu schudli 2,3 kilogramu, pričom sa ukázalo, že pre každé zníženie telesnej hmotnosti o 1 %, sa mozgy účastníkov javili o 9 mesiacov mladšie, ako je ich skutočný vek. Či sa tieto zmeny v konektivite mozgu prejavia zlepšením niektorých mozgových funkcií, je veľmi otázne.

Známky spomalenia starnutia, respektíve omladnutia mozgu sa tiež spájajú s nižšími hladinami tuku v pečeni a lepším lipidovým profilom. V minulosti sa tiež ukázalo, že zvýšenie pečeňového tuku a produkcia špecifických pečeňových enzýmov negatívne ovplyvňujú zdravie mozgu pri Alzheimerovej chorobe.

„Naša štúdia zdôrazňuje dôležitosť zdravého životného štýlu, vrátane konzumácie menšieho množstva spracovaných potravín, sladkostí a nápojov, pri udržiavaní zdravia mozgu,“ uvádza hlavný autor štúdie Gidon Levakov.

Štúdiu a analýzu výsledkov ďalej komplikuje fakt, že počas 18 mesiacov experimentu účastníci konzumovali denne 28 gramov vlašských orechov, 3 – 4 šálky zeleného čaju a 1 šálku nápoja z rastliny Wolffia globosa, pričom niektoré z uvedených potravín mohli mať priamy dopad na výsledky skenu mozgu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú