Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedci z univerzity v Tulane prišli na to, ktorý gén spôsobuje agresívny rast a rozširovanie rakoviny prsníka. Dôležitejšie však je, že zistili aj spôsob, ako tento gén „vypnúť“ a zabrániť tak rozširovaniu rakoviny, informuje Medical Xpress.

Podľa výskumu, ktorý bol publikovaný v prestížnom časopise Nature, sa v súčasnosti rakovina prsníka objavuje u každej ôsmej ženy (približne 12,4 %). Už roky sa množstvo vedcov snaží zistiť príčinu vzniku rakoviny a nájsť liek, ktorý ju vylieči. Bojovať s rakovinou sa rozhodol aj Google, ktorý podporil výskum a vývoj efektívnejšieho nástroja s umelou inteligenciou, o ktorom si môžeš prečítať v tomto článku.

Vedci najnovšie skúmali úlohu dvoch génov, ktoré by mohli ovplyvňovať šírenie rakoviny a metastáz. Konkrétne sa jednalo o gény TRAF3IP2 a Rab27a, pri ktorých boli vedci hlavne na stope, čo sa stane, keď sa ich fungovanie zastaví. Výsledok výskumu zistil, že ich spomalenie alebo úplné zastavenie vedie k poklesu rastu nádoru a jeho šírenia do iných orgánov.

Doktor Reza Izadpanah uviedol, že keď bol „vypnutý“ gén Rab27a, nádor síce nerástol, ale stále rozširoval malé množstvo rakovinových buniek do iných častí tela. Keď sa však „vypol“ gén TRAF3IP2, nebolo zistené vôbec žiadne šírenie pôvodných nádorových buniek jeden rok po vypnutí. Nefunkčnosť génu TRAF3IP2 však nielenže zastavila rast nádoru, ale spôsobila aj zmenšovanie existujúcich nádorov.

Prečítaj si tiež
Skrýva sa liek na rakovinu na najneočakávanejšom mieste? Kľúčom je vraj vesmír

Výskum bol vykonaný na zvieratách a podľa výsledkov sa znížil rast nádoru až o 70 – 97 %. Nové údaje naznačujú, že najmä gén TRAF3IP2 je silný mediátor, a teda potenciálny cieľ pri liečbe rakovine prsníka.

„Je dôležité poznamenať, že tento objav je výsledkom úsilia a spolupráce medzi základnými vedeckými pracovníkmi a klinickými lekármi,“ uviedol Izadpanah. Vedci teraz pracujú na získaní povolenia od organizácie FDA pre vykonávanie klinických testov a dúfajú, že čoskoro začnú „vypnutie“ génu TRAF3IP2 klinicky testovať.

Bude teda veľmi dôležité, či bude povolené testovať túto metódu na ľuďoch a najmä akú bude mať úspešnosť v tomto prípade. Ak by sa potvrdili aspoň rovnaké čísla ako pri zvieratách, môže sa jednať o prelomový krok v oblasti liečenia rakoviny.

Nový spôsob liečby rakoviny predstavili ešte koncom minulého roku aj vedci z Tel Avivskej univerzity. V tom prípade sa jednalo o rakovinu pankreasa, no výsledky boli taktiež mimoriadne priaznivé. Za pomoci hydrátu hydrochloridu označovaného aj ako PJ-34 dokážu do dvoch týždňov vyhubiť až 90 % rakovinových buniek.

Štúdia vedená prof. Malkou Cohen-Armonovou a jej tímom, v spolupráci s tímom Dr. Talie Golanovej z Výskumného centra pre rakovinu v lekárskom stredisku Sheba, bola uverejnená v žurnále Oncotarget. Tá konkrétne zistila, že injekčne podávaný hydrát hydrochloridu, označovaný aj ako PJ-34, spôsobí sebadeštrukciu ľudských rakovinových buniek počas mitózy.

Mitóza je pritom vedecké pomenovanie pre proces delenia buniek. Tento výskum vedci prevádzali za pomoci xenoimplantátu, respektíve štepu ľudského karcinómu pankreasu do imunokompromitovaných myší. Za pomoci dennej injekčnej aplikácie molekuly PJ-34 po dobu 14 dní, došlo po mesiaci k 90 % redukcii pankreatických buniek v nádore.

Aj tí však musia počkať na povolenie k testom na ľudských pacientoch. Prvé odhady hovoria, že pod podmienkou dostatočných finančných prostriedkov by sa to tímu vedcov mohlo podariť do dvoch rokov. Vedci chcú najprv prejsť od myší k ošípaným. Viac si o tom môžeš prečítať v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú