Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Rakovina prsníka je druhým najčastejšie sa vyskytujúcim druhom rakoviny hneď po rakovine pľúc, ktorá ročne zabije milióny ľudí po celom svete. Lekári dodnes používajú mamograf na odhalenie rakoviny prsníka, avšak ani oni nie sú neomylní. Mnohokrát totiž dôjde k situácii, kedy lekár nádor prehliadne alebo rakovinu diagnostikuje aj zdravej žene. Bojovať s týmto druhom rakoviny sa rozhodol aj Google, ktorý podporil výskum a vývoj efektívnejšieho nástroja s umelou inteligenciou, informuje CNET.

Výsledky výskumu boli publikované v časopise Nature. Umelá inteligencia Googlu sa pri učení spoliehala na anonymné mamografy 25 000 žien z Veľkej Británie a 3 000 žien z USA, pričom dokázala eliminovať chybnú diagnózu rakoviny prsníka o 9,4 %, kedy sa pri vyšetrení nádor neodhalil. Taktiež sa pomocou tohto nástroja podarilo znížiť počet nesprávnych pozitívnych diagnóz o 5,7 %, kedy žena v skutočnosti nemala zhubný nádor, informuje The New York Times.

Lekárom môže v budúcnosti pri mamografii pomáhať umelá inteligencia Googlu

Pri vývoji spolupracoval Google s výskumníkmi z Northwestern University v Chicagu a dvoma britskými lekárskymi centrami. Vo výsledku tak bola umelá inteligencia schopná presnejšie odhaliť nádory a falošné diagnózy, no napriek tomu niekoľko z nich, ktoré odhalili lekári, prehliadla. Systém však dokázal efektívnejšie diagnostikovať rakovinu pŕs ako rádiológ v USA a Veľkej Británii. Do jeho nasadenia v praxi musí prejsť zložitým procesom klinického testovania, schvaľovania a dostať povolenie od regulačných orgánov.

Nenechaj si ujsť
Táto nová umelá inteligencia z MIT vie predpovedať rakovinu prsníka o niekoľko rokov skôr. Funguje rovnako pre všetkých pacientov

Pokiaľ však bude výskum naďalej preukázateľne presnejší ako lekári, môže v budúcnosti pomôcť mnohým ženám na celom svete. Rakovina prsníka je totiž najčastejšie sa vyskytujúcim nádorovým ochorením u žien, pričom môže počas života postihnúť každú 10 ženu. Na Slovensku ročne pribudne až 3 300 pacientok s týmto druhom rakoviny. Situácia sa pritom nezlepšuje, ale naopak, od roku 1979 sa počet prípadov u žien vo veku od 25 do 39 rokov takmer zdvojnásobil.

Google verí, že jeho systém s umelou inteligenciou bude jedného dňa využitý priamo v praxi pri klinických vyšetreniach. Efektívnejším odhalením rakoviny prsníka môže lekár začať s liečbou v správny čas a naopak, v prípade falošnej diagnózy sa ženy vyhnú invazívnej biopsii a ďalším náročným vyšetreniam.

Aj samotný Google však tvrdí, že umelá inteligencia má lekárom pomôcť, no nahradiť ich nedokáže. S jej pomocou môže byť odhaľovanie tohto nádorového ochorenia presnejšie ako kedykoľvek predtým.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú