Vedcom v Kalifornii sa podarilo vyvinúť úplne nový systém 3D tlačiarne, ktorá pracuje na báze svetla a objekt vytlačí za dve minúty. Toto prelomové zariadenie nazvali „Replikátor“.

Sleduj Fontech aj na sociálnych sieťach!

FacebookInstagramYouTube

Súčasné 3D tlačiarne fungujú na princípe postupného nanášania vrstiev jednej na druhú, až kým sa nevytvorí celý navrhnutý model. Kto s takouto 3D tlačiarňou už niekedy pracoval, tak určite vie, aký zdĺhavý proces to niekedy môže byť. Hlavne v prípadoch, ak potrebuješ vytlačiť nejaký prototyp, táto časová náročnosť dokáže človeka dosť obmedzovať. Nebolo by skvelé, keby si dokážeš predmet vytlačiť doslova bliknutím svetla za pár sekúnd? Vedci z Kalifornie sú na dobrej ceste.

Ich 3D tlačiareň pracuje na báze svetelných lúčov a živice, ktorá sa nachádza v priesvitnej tube. Tlačiareň vrhá na tubu so živicou lúče svetla pri určitej vlnovej dĺžke, pri ktorých živica v tube tuhne. Tento proces trvá naozaj iba chvíľu, čoho dôkazom je aj vytlačená soška mysliteľa, ktorej tlač zabrala zhruba 2 minúty. Aj keď má táto tlačiareň isté nevýhody ako napríklad možnosť tlačiť len malé objekty a možnosť použiť len jeden materiál, jedná sa o úplne novú technológiu, ktorej najsilnejšou zbraňou je hlavne rýchlosť tlače.

O autorovi
Mário Šimovič
Som študentom vysokej školy, obor aplikovaná informatika. Medzi moje záľuby patrí šport, hudba a takisto skúšanie nových zariadení a gadgetov.