Vedcom v Kalifornii sa podarilo vyvinúť úplne nový systém 3D tlačiarne, ktorá pracuje na báze svetla a objekt vytlačí za dve minúty. Toto prelomové zariadenie nazvali „Replikátor“.

Súčasné 3D tlačiarne fungujú na princípe postupného nanášania vrstiev jednej na druhú, až kým sa nevytvorí celý navrhnutý model. Kto s takouto 3D tlačiarňou už niekedy pracoval, tak určite vie, aký zdĺhavý proces to niekedy môže byť. Hlavne v prípadoch, ak potrebuješ vytlačiť nejaký prototyp, táto časová náročnosť dokáže človeka dosť obmedzovať. Nebolo by skvelé, keby si dokážeš predmet vytlačiť doslova bliknutím svetla za pár sekúnd? Vedci z Kalifornie sú na dobrej ceste.

Ich 3D tlačiareň pracuje na báze svetelných lúčov a živice, ktorá sa nachádza v priesvitnej tube. Tlačiareň vrhá na tubu so živicou lúče svetla pri určitej vlnovej dĺžke, pri ktorých živica v tube tuhne. Tento proces trvá naozaj iba chvíľu, čoho dôkazom je aj vytlačená soška mysliteľa, ktorej tlač zabrala zhruba 2 minúty. Aj keď má táto tlačiareň isté nevýhody ako napríklad možnosť tlačiť len malé objekty a možnosť použiť len jeden materiál, jedná sa o úplne novú technológiu, ktorej najsilnejšou zbraňou je hlavne rýchlosť tlače.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom