Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Rýchle rádiové impulzy, označované ako FRB, sú jednou z najväčších záhad súčasného skúmania vesmíru. Tieto rádiové signály boli zachytené už v roku 2001, no astronómovia doposiaľ nevedia, odkiaľ pochádzajú.

Portál NewScientist informuje, že astronómom sa podarilo zachytiť až 8 nových zdrojov rýchlych rádiových impulzov, ktorých zdroj je doposiaľ neznámy. Objav nových zdrojov má vedcom pomôcť k ich lepšiemu skúmaniu, pričom najvyššou prioritou je zistiť, čo je zdrojom týchto mimoriadne silných rádiových impulzov. Tie sa totižto opakujú v pravidelných intervaloch, no ich trvanie je iba niekoľko milisekúnd.

Ako píše portál ExtremTech, signál, ktorý sa dostáva na Zem, je veľmi malý. Jeho silu astronómovia prirovnávajú signálu, ako keby si volal z mobilného telefónu z Mesiaca na Zem. Odhadujú však, že zdroj týchto signálov pri jednom impulze, ktorý trvá len niekoľko milisekúnd, uvoľní toľko energie, ako uvoľní naše Slnko v priebehu 80 rokov.

Prvé takéto signály zachytili vedci už v roku 2001, no v tej dobe ich vôbec neregistrovali. Až počas neskoršieho skúmania ich dokázali identifikovať a pomenovať – to bolo v roku 2007. S objavom 8 nových FRB sa tak možno dozvieme, čo je zdrojom týchto signálov a ako ďaleko sa tento zdroj od nás nachádza.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú