Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

O metóde CRISPR si už určite počul. Medicína budúcnosti spustila veľkú pozornosť a diskusiu po tom, čo sa prevalil prípad čínskeho lekára, ktorý geneticky upravil plod dvojičiek. Tie pochádzali od rodičov s HIV a aj vďaka tomu sa narodili úplne zdravé a s imunitou voči prípadnému napadnutiu týmto vírusom.

Napriek tomu má metóda CRISPR veľký potenciál, hoci sa spomínajú riziká a vynára sa množstvo etických otázok. Dôkazom jej prínosu je aj najnovší počin vedcov z Oregon Health & Science Institute, ktorý sa pokúšajú pomocou tejto metódy prinavrátiť pacientovi zrak – píše Science Alert a Futurism.

Výsledky do mesiaca

Vedci sa spoliehajú na úpravu, prípadne až odstránenie danej mutácie, ktorá spôsobuje stratu zraku. Zákrok trvá približne hodinu a vyžaduje si tri kvapky tekutiny, ktorá obsahuje upravené gény, ktoré sa následne aplikujú tesne pod sietnicu. Ľudia v tomto programe trpia tzv. Leberovou amaurózou, čo je génová mutácia, ktorá zabraňuje telu vytvoriť potrebný proteín k tomu, aby premieňal svetlo na signály do mozgu.

Pixabay

Pacient, ktorý túto liečbu podstúpil je od narodenia slepý. Môže tak trvať až celý mesiac, než sa zrak dokáže obnoviť. Ak by všetko prebehlo bez problémov, lekári plánujú podobnú metódu vyskúšať na ďalších 18-tich pacientoch. Predpokladá sa, že táto úprava si nebude vyžadovať žiadny ďalší zákrok a bude teda trvalá. Nakoľko má CRISPR veľmi sľubné výsledky, záujem je veľmi vysoký.

Zvládnu to pacienti?

Otázne je, ako sa s týmto novým stavom vyrovnajú samotní pacienti, predovšetkým tí, ktorí sú slepí od narodenia. Mozog totiž zaplaví množstvo nových informácií a je otázne, v akej podobe ich dokáže spracovať. Zrakový zmysel je navyše výrazne potlačený dozadu, práve na úkor iných zmyslov. Taktiež týmto ľuďom chýbajú základné návyky na odhad vzdialenosti, hĺbky či rozpoznávania tvarov, ktoré si ľudia asociujú v detstve.

Aspoň čiastočne dokážu nahradiť zrak aj tieto špeciálne okuliare, vďaka ktorým môžu slepí ľudia vidieť obrysy

Je preto pravdepodobné, že títo ľudia (predovšetkým tí starší) nebudú môcť viesť rovnako plnohodnotný život, ako ho vedú ľudia so zrakom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú