Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Podobný jav sa doteraz nepodarilo zachytiť žiadnemu vedeckému tímu. Teraz fyzici dokázali zvečniť jedinečný fenomén, ktorý na fotografii zachytáva 2 fotóny v kvantovom previazaní, kedy skupina častíc medzi sebou interaguje, teda ide o zmeny, ktoré sa udejú v jednej častici a odrazia sa aj na tej ďalšej. Téme sa venoval aj portál Phys.org.

Zachytiť takýto fyzikálny jav však dalo poriadnu kopu práce a pri tomto počine museli vedci využiť aj špičkovú techniku. Nakoniec sa im však podarilo odfotografovať tieto dve častice, čo vo výsledku svojej práce zverejnili vedci zo škótskej Univerzity v Glasgowe ešte v júlovej publikácii vo vedeckom časopise Science Advances.

Unikátny jav zachytený na fotografii

Pre vytvorenie takejto fotografie potrebovali vedci špeciálnu kameru, ktorá dokáže zachytiť až 40 000 snímkov za sekundu, pričom celá zostava pracovala pri experimente v teplote -30 °C a úplnej tme. Potom však bolo potrebné prejsť tisíce rôznych záberov, aby nakoniec našli ten, ktorý zachytáva 2 fotóny v kvantovom previazaní.

Touto historicky prvou fotografiou však boli zachytené fundamentálne vlastnosti prírody, ktorá vie človeka stále prekvapiť aj takýmto úchvatným javom.

Zobraziť celú galériu (1)
University of Glasgow

Nenechaj si ujsť
NASA vytvorila úchvatnú vizualizáciu čiernej diery. Takto vyzerá na videu

V praktickom ponímaní je takýto jav kľúčovou vlastnosťou kvantovej mechaniky, ktorá pomohla položiť aj základy kryptografie a môže byť využitá aj pri vývoji kvantových výpočtov.

Dve častice v kvantovom previazaní totiž dokážu odrážať zmeny jedna na druhej, a to aj v prípade, ak sú od seba poriadne vzdialené. Tento jav ešte v roku 1960 popísal aj fyzik John Stewart Bell a ešte pred ním označil takého previazanie za „strašidelnú akciu na diaľku“ Albert Einstein.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú