Vedci našli vyše 130-ročný dôkaz o usmrtení človeka meteoritom. Nešťastie sa stalo v dnešnom meste Sulajmáníja v Iraku, informuje Science Alert.

Vo svete už mnoho ľudí umrelo bizarnou smrťou, no usmrtenie meteoritom dodnes patrí medzi najzriedkavejšie príčiny úmrtia. V celej histórii sa zachovalo len niekoľko záznamov o tom, že človeka zabil padajúci meteorit.

Podľa výskumu vedcov, ktorí štúdiu zverejnili v časopise Meteoritics & Planetary Science, pochádza najstarší dôkaz o takomto úmrtí z 22. augusta roku 1888. Záznam vytvorili úrady v meste Sulajmáníja.

Historický dôkaz o usmrtení meteoritom z 19. storočia

Dôkaz bol pritom nájdený len nedávno pri digitalizácii papierových dokumentov zo štátneho archívu v Turecku. Výskumníci našli 3 rôzne dokumenty popisujúce túto udalosť, avšak bolo ich zložité preložiť, nakoľko boli písané v starej osmanštine.

Podľa obsahu však došlo k tragédii 22. augusta 1888 približne o 20:30, kedy sa z oblohy spustil na zem roj meteoritov a zasiahol dedinu. Vo výsledku jeden z úlomkov zabil jedného muža a ďalšiemu spôsobil paralytické poranenia.

Meteoritics and Planetary Science

Bližšie informácie o tragédii nie sú známe, v záznamoch tiež chýbajú výpovede očitých svedkov a bližšie detaily o úlomkoch meteoritu, ktoré v ten večer „bombardovali“ malú dedinu. Ide však o prvý zachovaný záznam takejto tragédie, kedy bol u človeka príčinou smrti zásah meteoritom.

Keďže sa jedná o oficiálny úradný dokument, nie je príliš dôvodov na pochybnosti. Vtedajšie postupy a vyšetrovanie udalostí však prebiehalo úplne inak, čo je možným dôvodom toho, prečo nebola tragédia popísaná detailnejšie.

Žena, ktorá prežila zásah meteoritom

Lepšie zdokumentovanou udalosťou podobného druhu bolo zasiahnutie ženy meteoritom v roku 1954. Vtedy meteorit pri páde prerazil strechu domu, pričom zasiahol majiteľku menom Ann Hodges. Žena túto udalosť prežila a bolo tiež potvrdené, že nájdená skala skutočne nepochádzala zo Zeme.

V nedávnej histórii sa však hovorilo o podobnej udalosti v Indii, kedy mal byť v roku 2016 meteoritom usmrtený vodič autobusu.

Ako sa však nakoniec ukázalo, muž nezomrel na následky zásahu meteoritom. Vtedy došlo k výbuchu, ktorý mnohí pripisovali dopadu úlomku meteoritu. NASA však tieto tvrdenia vyvrátila, píše NPR.

Pády meteoritov sú na dennom poriadku

Usmrtenie meteoritom tak bolo v histórii zaznamenané len výnimočne. Podľa vesmírnej agentúry NASA však každý deň dopadá na Zem približne 17 meteoritov, informuje Cosmos Magazine.

Hoci väčšina z padajúcich meteoritov zhorí pri páde na zem, niektoré sú dostatočne veľké na to, aby dopadli na povrch.

NASA/JPL-Caltech

Nenechaj si ujsť
Vedci určili miesto dopadu obrovského meteoritu, ktorý zasiahol Zem pred takmer 800 000 rokmi

Od roku 1988 pritom NASA zaznamenala viac ako 822 explózií meteoritov v našej atmosfére. Jedným z najznámejších nedávnych prípadov bol aj meteorit, ktorý vybuchol nad mestom Čeľabinsk v roku 2013.

Pri udalosti nebol úlomkami meteoritu zranený žiaden človek, všetky zranenia vznikli vedľajšími účinkami výbuchu a rázovou vlnou.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom