Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedci našli vyše 130-ročný dôkaz o usmrtení človeka meteoritom. Nešťastie sa stalo v dnešnom meste Sulajmáníja v Iraku, informuje Science Alert.

Vo svete už mnoho ľudí umrelo bizarnou smrťou, no usmrtenie meteoritom dodnes patrí medzi najzriedkavejšie príčiny úmrtia. V celej histórii sa zachovalo len niekoľko záznamov o tom, že človeka zabil padajúci meteorit.

Podľa výskumu vedcov, ktorí štúdiu zverejnili v časopise Meteoritics & Planetary Science, pochádza najstarší dôkaz o takomto úmrtí z 22. augusta roku 1888. Záznam vytvorili úrady v meste Sulajmáníja.

Historický dôkaz o usmrtení meteoritom z 19. storočia

Dôkaz bol pritom nájdený len nedávno pri digitalizácii papierových dokumentov zo štátneho archívu v Turecku. Výskumníci našli 3 rôzne dokumenty popisujúce túto udalosť, avšak bolo ich zložité preložiť, nakoľko boli písané v starej osmanštine.

Podľa obsahu však došlo k tragédii 22. augusta 1888 približne o 20:30, kedy sa z oblohy spustil na zem roj meteoritov a zasiahol dedinu. Vo výsledku jeden z úlomkov zabil jedného muža a ďalšiemu spôsobil paralytické poranenia.

Meteoritics and Planetary Science

Bližšie informácie o tragédii nie sú známe, v záznamoch tiež chýbajú výpovede očitých svedkov a bližšie detaily o úlomkoch meteoritu, ktoré v ten večer „bombardovali“ malú dedinu. Ide však o prvý zachovaný záznam takejto tragédie, kedy bol u človeka príčinou smrti zásah meteoritom.

Keďže sa jedná o oficiálny úradný dokument, nie je príliš dôvodov na pochybnosti. Vtedajšie postupy a vyšetrovanie udalostí však prebiehalo úplne inak, čo je možným dôvodom toho, prečo nebola tragédia popísaná detailnejšie.

Žena, ktorá prežila zásah meteoritom

Lepšie zdokumentovanou udalosťou podobného druhu bolo zasiahnutie ženy meteoritom v roku 1954. Vtedy meteorit pri páde prerazil strechu domu, pričom zasiahol majiteľku menom Ann Hodges. Žena túto udalosť prežila a bolo tiež potvrdené, že nájdená skala skutočne nepochádzala zo Zeme.

V nedávnej histórii sa však hovorilo o podobnej udalosti v Indii, kedy mal byť v roku 2016 meteoritom usmrtený vodič autobusu.

Ako sa však nakoniec ukázalo, muž nezomrel na následky zásahu meteoritom. Vtedy došlo k výbuchu, ktorý mnohí pripisovali dopadu úlomku meteoritu. NASA však tieto tvrdenia vyvrátila, píše NPR.

Pády meteoritov sú na dennom poriadku

Usmrtenie meteoritom tak bolo v histórii zaznamenané len výnimočne. Podľa vesmírnej agentúry NASA však každý deň dopadá na Zem približne 17 meteoritov, informuje Cosmos Magazine.

Hoci väčšina z padajúcich meteoritov zhorí pri páde na zem, niektoré sú dostatočne veľké na to, aby dopadli na povrch.

Nenechaj si ujsť
Vedci určili miesto dopadu obrovského meteoritu, ktorý zasiahol Zem pred takmer 800 000 rokmi

Od roku 1988 pritom NASA zaznamenala viac ako 822 explózií meteoritov v našej atmosfére. Jedným z najznámejších nedávnych prípadov bol aj meteorit, ktorý vybuchol nad mestom Čeľabinsk v roku 2013.

Pri udalosti nebol úlomkami meteoritu zranený žiaden človek, všetky zranenia vznikli vedľajšími účinkami výbuchu a rázovou vlnou.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú