Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vesmír je chaotický a pravidelne dochádza všade vôkol nás k zrážkam rôznych objektov, od hviezd, cez čierne diery až po asteroidy a planéty. Ako ale upozorňujú vedci v novej štúdii zverejnenej prostredníctvom vedeckého žurnálu Nature, prekvapivo často dochádza aj k zrážkam planét so samotnými hviezdami a vypočítaná štatistika takto vraždiacich hviezd je desivá.

Prekvapivo nedávne zrážky

V štúdii sa experti zamerali na binárne hviezde systémy, teda také, v ktorých okolo seba obiehajú dve hviezdy. Prišli na to, že až jeden z dvanástich takýchto párov pohltil aspoň jednu z planét v sústave a to kvôli výkyvom obežnej dráhy. Tie spôsobuje práve fakt, že v strede takýchto systémov okolo seba obiehajú dva objekty s veľkou hmotnosťou.

Ide tak o 8 % hviezdnej populácie v tejto kategórii, čo sa podarilo zistiť na základe chemických stôp a anomálií v nich. Aby vylúčili iné zdroje týchto anomálií, zamerali sa na páry hviezd, ktoré vznikli v rovnakom období a z rovnakých materiálov. Na základe toho dokázali identifikovať stopy pohltených planét.

ESO/L. Calçada

Simulácie ukazujú, že je nestabilita hviezdnych sústav pomerne bežná v prvých asi 100 miliónoch rokov ich existencie. Pri sledovaní hviezd starých miliardy rokov by ale astronómovia nedokázali identifikovať stopy po pohltení planéty a podľa všetkého preto ide o pomerne nedávne kolízie, dodáva Science Alert. Vedci podotýkajú, že to nie je až tak prekvapivé a poukazujú na fakt, že evidujú viacero nestabilných sústav, v ktorých môže k čomusi podobnému v budúcnosti dôjsť.

Zrážajú sa aj navzájom

Hviezdy sa medzi sebou pochopiteľne zrážajú aj navzájom, pričom výsledkom týchto procesov sú v prípade neutrónových hviezd látky nesmierne dôležité pre ľudstvo. Okrem zlata produkujú ďalšie dôležité látky, ako napríklad stroncium, lantán či cér.

Tieto sú najmenej stabilné

Obzvlášť nestabilné majú byť sústavy, v ktorých sa nachádza planéta kategórie super-Zem – teda skalnatá planéta podobná Zemi, avšak väčšia. Dôvodom je gravitačná sila takejto planéty, ktorá spôsobuje v kombinácii s gravitáciou hviezd rôzne nestability obežných dráh. Nedávno prišli vedci aj na to, že až štvrtina hviezd podobných Slnku v priebehu svojho života pohltí aspoň jednu planétu.

„Aj keď by mali mať všetky binárne systémy identické chemické stopy, stelárne komponenty až 33 párov z našej vzorky, má anomálne rozdielny obsah železa,“ píšu astronómovia vo svojej novej štúdii. Toto zloženie naznačuje, že 20 až 35 % žltých trpaslíkov už pohltilo aspoň jednu planétu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú