Tím výskumníkov dosiahol významný míľnik v oblasti oceánografického výskumu. Podarilo sa im získať doposiaľ najrozsiahlejšiu a najhlbšiu vzorku zemského plášťa z dna Atlantického oceánu, čo otvára nové možnosti pre štúdium vzniku života na Zemi. Tento pozoruhodný úspech bol nedávno publikovaný v renomovanom vedeckom časopise Science,  informuje portál Futurism.

Najväčšia vzorka zemského plášťa

Vzorka, ktorú odobrali v minulom roku, má tvar valca, jej dĺžka presahuje 1,2 kilometra a je zároveň najväčšou svojho druhu. Tento vrt sa uskutočnil z podvodného hydrotermálneho prameňa prezývaného Stratené mesto.

Ide o fascinujúce vežovité útvary, nachádzajúce sa v blízkosti Stredoatlantického chrbta, ktorý sa rozprestiera na hranici medzi tektonickými doskami. Tie sa na seba nasúvajú, pričom práve tento proces chrlí roztavenú magmu, ktorá sa nakoniec ochladí a vytvorí hory.

Vedcov fascinovalo toto miesto preto, lebo spomínané útvary uvoľňujú do vody vodík a iné organické zlúčeniny vrátane metánu. Práve táto jedinečná kombinácia podmienok z nich robí potenciálne miesto vzniku života.

Majú v rukách poklad

Získavanie vzoriek zo zemského plášťa bolo, mimochodom, doteraz náročné. Vedcom sa však podarilo využiť „tektonické okno“ na morskom dne, kde je plášť viac odkrytý, čo im umožnilo úspešne odobrať vzorku. Tento inovatívny prístup môže v budúcnosti viesť k ďalším prelomovým objavom.

„Dokázali sme to. Teraz máme v rukách poklad skál, ktorý nám umožní systematicky študovať procesy, o ktorých ľudia veria, že sú dôležité pre vznik života na planéte,“ povedal pre The New York Times spoluautor štúdie Frieder Klein, člen vrtnej expedície v oceánografickej inštitúcii Woods Hole v Massachusetts.

Západ Slnka nad Atlantickým oceánom. Zdroj: NASA/Flickr

Výskumníci dúfajú, že odobratie vzácnych hornín odhalí tajomstvá o tom, ako zemský plášť uľahčil podmorské chemické interakcie, ktoré mohli pred miliardami rokov prispieť k vzniku života. Inými slovami, vedcov zaujíma, ako mohli tieto horniny z plášťa vytvoriť chemické interakcie, ktoré viedli k vytvoreniu života.

Analýza už prebieha

Momentálne prebiehajú analýzy vykopaných hornín, no zatiaľ sa ukazuje, že sú to presne tie časové kapsuly starovekej geológie, na ktoré výskumníci tak veľmi potrebovali natrafiť.

„Skaly, ktoré boli prítomné na ranej Zemi, sa viac podobajú na tie, ktoré sme získali počas tejto expedície, než bežnejšie horniny, ktoré dnes tvoria naše kontinenty,“ povedala spoluautorka Susan Q Langová, pridružená vedkyňa v geológii a geofyzike vo Woods Hole. Oceánografický inštitút, vo vyhlásení.

„Analýza nám dáva kritický pohľad na chemické a fyzikálne prostredie, ktoré by sa vyskytovalo na začiatku histórie Zeme a ktoré by mohlo poskytnúť konzistentný zdroj paliva a priaznivé podmienky v geologicky dlhých časových horizontoch, ktoré by hostili najranejšie formy života,“ dodala Langová.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP