O potenciálnych mimozemských civilizáciách v okolitom vesmíre vie ľudstvo len na základe odhadov, predpokladov a logických vyhodnotení toho, ako môžu takéto spoločnosti fungovať. K všetkým týmto informáciám sa ľudstvo dopracovalo na základe svojich vlastných skúseností s vedou a technológiami, avšak občas prídu vedci s nápadmi, ktoré ďaleko prevyšujú akékoľvek naše schopnosti.

Jedným z nich je aj možnosť, na ktorú poukazuje filozof Clément Vidal, píše LiveScience. Podľa neho totiž môžu byť najrýchlejšie hviezdy v našej galaxii byť v skutočnosti cielene pilotované pokročilými mimozemskými civilizáciami. Dôvodov môže byť viacero a to či už snaha vzdialiť sa od nebezpečnej supernovy alebo jednoducho skúmať rozľahlý vesmír.

Prekvapivý spôsob cestovania

Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o absolútny nezmysel. Len na zmenu orbity našej vlastnej planéty by sme pri použití klasických raketových motorov potrebovali tak veľké množstvo paliva, že by to naša civilizácia jednoducho nedokázala. Na zrýchlenie hviezdy ale môžu mimozemšťania tento objekt donútiť, aby vyžaroval v jednom smere oveľa väčšie množstvo radiácie.

Na túto možnosť sa už vedci pozreli, avšak dopracovali sa k záveru, že hyper-rýchle hviezdy nevykazujú známky umelého zrýchlenia. Clément Vidal však dodáva, že sa väčšina hviezd nenachádza v samostatných systémoch, ale napríklad v binárnych, ktoré môžu mať viacero výhod. Bližšie sa pomocou simulácie pozrel napríklad na neutrónovú hviezdu, ktorú v tesnej blízkosti obieha ľahšia hviezda.

ScreenShot/ASpec/YouTube

Takáto kombinácia má ponúkať najvyššiu flexibilitu či už riadenia ťahu alebo dokonca smerovania. Mimozemská civilizácia by tak dokázala vytvoriť gigantickú vesmírnu loď z dvoch hviezd, avšak tento odhad je skutočne len teoretický. Ľudstvo totiž zatiaľ nevie o žiadnych technológiách, ktoré by umožnili tak megalomanský projekt a nie je jasné ani to, aké veľké množstvo energie a materiálu by civilizácia potrebovala len na stavbu ústrojenstva potrebného na čosi také.

Čoraz lepšie pozorovania

Astronómom sa darí čoraz detailnejšie pozorovať vzdialené hviezdy, pričom nedávno sa im po prvý raz podarilo vyhotoviť snímku hviezdy z inej galaxie. Pozorovania odhalili, že WOH G64 je vo fáze červeného superobra, čo predstavuje koniec života masívnych hviezd, ktoré na začiatku svojho života vážili 8 až 35-násobok hmotnosti Slnka.

Môžeme ich odhaliť

Napriek tomu je identifikovanie takejto možnosti nesmierne dôležité, pretože ak by boli Vidalove predpoklady pravdivé, dokáže ľudstvo takéto hviezdy identifikovať. Pomôcť môže napríklad práve vyvrhnutá hmota z najrýchlejších hviezd. Ak by sa podarilo identifikovať samostatné pulzy alebo neprirodzenú presnosť týchto prúdov, poukazovalo by to na aktivitu pokročilej civilizácie.

Či však ľudstvo naozaj chce čosi také nájsť je otázne. Znamenalo by to, že sa v galaxii nachádzajú technologicky oveľa pokročilejšie civilizácie a to s neznámym správaním, úmyslami či nedajbože vojenskou doktrínou. Na druhej strane by takýto objav pravdepodobne znamenal navýšenie investícií do vesmírnych technológií v snahe vyvinúť obrannú infraštruktúru.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú