Vedcom sa len pomocou úpravy softvéru podarilo predĺžiť dosah WiFi signálu o približne 67 metrov. Túto úpravu je teoreticky možné pridať k akémukoľvek zariadeniu s podporou WiFi, napríklad formou aktualizácie – píše Tech Spot. Má to však jeden háčik.
V súčasnej dobe sa na rozšírenie WiFi siete využívajú rôzne opakovače signálu, prípadne sa vymení celý router s výkonnejšími anténami. Vedcom z Brigham Young University (BYU) sa to ale podarilo len pomocou nového protokolu s názvom On-Off Noise Power Comunication (ONPC). S jeho pomocou sa dokáže dosah WiFi siete predĺžiť o desiatky metrov a nepotrebuje k tomu žiadny hardvér. Využitie to ale bude mať len pre vybrané zariadenie, ktoré nevyžadujú veľký dátový tok.
1 bit za sekundu
Ak rýchlosť štandardného pripojenia klesne pod 1 Mbit za sekundu, automaticky ide o nestabilnú sieť, od ktorej sa smartfón alebo iné zariadenia odpojí, prípadne ťa upozorní na veľmi slabý signál. Protokol ONPC túto situáciu rieši spôsobom, že pokiaľ rýchlosť klesne pod 1 Mbit, začne svoj vlastný 1 bitový prenos, ktorý informuje o tom, že zariadenie je stále v relatívnej blízkosti a takto „veľkú“ informáciu dokáže prijať.

Nakoľko je prenosová rýchlosť len veľmi malá, využitie protokolu je predovšetkým v SMART zariadeniach, ovládaní brány či osvetlenia, kde 1 bit postačuje na to, aby niesol informáciu k zapnutiu či vypnutiu. Aj samotní vedci zdôraznili, že sa nejedná o náhradu klasických WiFi sietí, ale je to len doplnok.
Prečítaj si tiež
Nová generácia WiFi 6 je pripravená na používanie
Implementácia tohto protokolu by nemala razantne zvyšovať náklady, no zatiaľ nie je známe, kedy sa dostane do WiFi zariadení. V prvom rade potrebujú vedci získať potrebné povolenia a certifikáty, čo môže trvať relatívne dlhú dobu.
Teraz čítajú

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Slovenským výskumníkom sa vyhrážal bývalý riaditeľ čínskeho ZTE u nás. Odkázal, že sú sledovaní

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Volkswagen predstavil nové Polo. Je vyspelejšie ako kedykoľvek predtým, no kľúčová motorizácia mu chýba

Dogecoin je minulosť. Teraz už môžeš investovať aj do kryptomeny so známym Pokémonom

Pôvodne vtip, dnes má prvého milionára. Dogecoin búra rekordy a za posledných 7 dní narástol o stovky percent

Muskov Neuralink desí aj uznávaných odborníkov. Je tu riziko, že bude predávať myšlienky ľudí
Články, ktoré hýbu svetom

AKTUÁLNE Vstupná brána do sveta elektrických áut Audi pozná slovenské ceny. Koľko stojí Q4 e-tron, luxusný bratranec Enyaqu a ID.4?

AKTUÁLNE: SpaceX odštartoval, na použitej rakete a kapsule práve letia na ISS štyria astronauti

Jessica spája eleganciu s minimalizmom: Kvalitný šperk sa za 10 eur nedá kúpiť. Za jedným stojí aj 20 dní práce, tvrdí

Máš auto a nejazdíš na ňom? Môže ti zarábať tisíce eur ročne. Nová služba poteší všetkých vodičov
