Vedcom sa len pomocou úpravy softvéru podarilo predĺžiť dosah WiFi signálu o približne 67 metrov. Túto úpravu je teoreticky možné pridať k akémukoľvek zariadeniu s podporou WiFi, napríklad formou aktualizácie – píše Tech Spot. Má to však jeden háčik. 

V súčasnej dobe sa na rozšírenie WiFi siete využívajú rôzne opakovače signálu, prípadne sa vymení celý router s výkonnejšími anténami. Vedcom z Brigham Young University (BYU) sa to ale podarilo len pomocou nového protokolu s názvom On-Off Noise Power Comunication (ONPC). S jeho pomocou sa dokáže dosah WiFi siete predĺžiť o desiatky metrov a nepotrebuje k tomu žiadny hardvér. Využitie to ale bude mať len pre vybrané zariadenie, ktoré nevyžadujú veľký dátový tok.

1 bit za sekundu

Ak rýchlosť štandardného pripojenia klesne pod 1 Mbit za sekundu, automaticky ide o nestabilnú sieť, od ktorej sa smartfón alebo iné zariadenia odpojí, prípadne ťa upozorní na veľmi slabý signál. Protokol ONPC túto situáciu rieši spôsobom, že pokiaľ rýchlosť klesne pod 1 Mbit, začne svoj vlastný 1 bitový prenos, ktorý informuje o tom, že zariadenie je stále v relatívnej blízkosti a takto „veľkú“ informáciu dokáže prijať.

dosah WiFi siete
Phil Lundrigan je jedným z vedcov, ktorí sa podieľali na vývoji nového ONPC protokolu Zdroj :BYU

Nakoľko je prenosová rýchlosť len veľmi malá, využitie protokolu je predovšetkým v SMART zariadeniach, ovládaní brány či osvetlenia, kde 1 bit postačuje na to, aby niesol informáciu k zapnutiu či vypnutiu. Aj samotní vedci zdôraznili, že sa nejedná o náhradu klasických WiFi sietí, ale je to len doplnok.

Prečítaj si tiež
Nová generácia WiFi 6 je pripravená na používanie

Implementácia tohto protokolu by nemala razantne zvyšovať náklady, no zatiaľ nie je známe, kedy sa dostane do WiFi zariadení. V prvom rade potrebujú vedci získať potrebné povolenia a certifikáty, čo môže trvať relatívne dlhú dobu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom