Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Inžinierom z University College London (UCL) sa podarilo prelomiť rekord v rýchlosti internetu. Zaznamenali tak doposiaľ najvyššiu rýchlosť internetu, ktorá predstavuje až 178 terabitov za sekundu (Tb/s), informuje UCL News.

Nielenže bol prekonaný rekord z mája tohto roku, ktorý mal hodnotu viac ako 44 Tb/s, najnovšia rekordná rýchlosť je až 17 800 násobne rýchlejšia ako súčasne najrýchlejšie pripojenie k internetu pre spotrebiteľov, ktoré predstavuje 10 Gb/s. Táto rýchlosť by umožnila stiahnuť celú knižnicu Netflixu za menej ako sekundu.

Inžinieri z Veľkej Británie a Japonska vyvinuli nové technológie, ktoré v podstate „stláčajú“ viac informácií prostredníctvom existujúcej infraštruktúry optických vlákien. Ide o nový spôsob modulácie svetla predtým, ako sa nasmeruje na optické vlákna, čo umožňuje dosiahnuť oveľa širšiu šírku pásma ako zvyčajne.

Ako informuje New Atlas, vedci používali šírku pásma 16,8 THz, zatiaľ čo komerčná šírka pásma pri novších technológiách sa blíži k 9 THz, pričom väčšina z technológií je v súčasnosti schopná dosiahnuť šírku pásma najviac 4,5 THz. Na dosiahnutie tejto rekordne vysokej rýchlosti vedci pospájali rôzne zosilňovače, aby zvýšili výkon signálu.

Aby výskumníci získali šírku 16,8 THz, vyvinuli nové konštelácie geometrického tvarovania, takzvaného Geometric Shaping (GS), píše Interesting Engineering. Ide o kombinácie signálov, ktoré menia fázu, jas a polarizáciu vlnových dĺžok. Do svetla sa tak dá vložiť viac informácií bez toho, aby sa navzájom rušili vlnové dĺžky.

Prečítaj si tiež
Internet cez satelity Starlink vyskúšali prví beta testeri. Rýchlosťou zatiaľ sklamal

Najlepšou správou však je, že táto technológia by sa mohla relatívne ľahko integrovať do existujúcej infraštruktúry, pretože používa káble z optických vlákien, ktoré už existujú v mnohých častiach sveta, a teda namiesto výstavby novej infraštruktúry káblov by si nová technológia vyžadovala iba vylepšenie zosilňovačov, ktoré sa objavujú každých 40 až 100 km.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú