Vedci z projektu Breakthrough Listen hľadali na najbližších 1 327 hviezdach v našej galaxii náznaky inteligentného života a pokročilejších mimozemských civilizácií. O téme píše IFLScience.

Skupina vedcov z projektu Breakthrough Listen hľadala náznaky pokročilého mimozemského života na najbližších 1327 hviezdach v našej galaxii. Údaje zbierali pomocou dvoch najvýkonnejších teleskopov na svete, Green Bank Telescope v Západnej Virgínii a Parkes Telescope v Novom Južnom Walese v Austrálii, informuje Live Science.

To, či sme v našej galaxii ojedinelí alebo nie, však ešte nezistili. Napriek tomu, že sa projekt zatiaľ so žiadnymi signálmi naznačujúcimi prítomnosť akejkoľvek inej pokročilej civilizácie nestretol, vedci nestrácajú nádej.

Zobraziť celú galériu (1)
ilustračná snímka / Pexels

„Strávili sme tisíce hodín pozorovaním okolitých hviezd cez miliardy frekvenčných kanálov. Žiadne dôkazy o umelo vytvorených signáloch mimo Zeme sme nenašli, ale to neznamená, že tam inteligentný život nie je.“, uviedol Daniel Price, ktorý vedie projekt Breakthrough Listen.

Vedci prechádzali cez miliardy rádiových kanálov, kde hľadali signály, ktorých zdrojom by mohla byť mimozemská technológia. Jediné, ku ktorým sa dostali, boli však vysielané z našej technológie, ako smartfóny a televízory. Pri zbieraní dát tento projekt nazhromaždil až 1 petabajt (1 milión gigabajtov) dát, čo je najväčší publikovaný súbor údajov v histórii hľadania mimozemského života, píše IFLScience.

Projekt Breakthrough Listen vznikol v roku 2015 a je financovaný Yurim Milnerom, zakladateľom ruskej spoločnosť Mail.ru Group a taktiež investorom vo Facebooku, Twitteri, Spotify, Airbnb, a mnohých ďalších veľkých internetových spoločnostiach.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom