Žeby sme konečne zaistili dôkaz o existencii života na Marse? Po nedávnom objave roveru NASA Perseverance Mars je šanca na takýto úspech vysoká, no zatiaľ treba krotiť prehnaný optimizmus. Na podivuhodný nález upozornil portál ScienceAlert.

Sme blízko prevratného objavu

Rover Perseverance od NASA zachytil prvý náznak starých mikróbov na Marse. Nasvedčuje tomu nález podivného objektu, ktorý nesie známky dávneho života na tejto planéte. Konkrétne ide o skalu s názvom „Cheyava Falls“ a črtami, ktoré by mohli naznačovať prítomnosť mikrobiálneho života pred miliardami rokov, keď bol Mars výrazne vlhší.

Cheyava Falls je skala v tvare šípky, ktorá obsahuje chemické podpisy a štruktúry, ktoré mohli byť vytvorené mikrobiálnym životom. Vo vnútri skaly detegovali prístroje Perseverance organické zlúčeniny, ktoré sú východiskami chémie života tak ako ho poznáme. Skala navyše obsahuje žily síranu vápenatého, čo naznačuje, že cez skalu kedysi tiekla voda, ktorá je nevyhnutná pre život.

MSSS/JPL-Caltech/NASA

Rover našiel aj desiatky milimetrových škvŕn, z ktorých každá je obklopená čiernym prstencom pričom obsahuje železo a fosfát, ktoré sú často spojené s chemickými reakciami na Zemi riadenými mikróbmi.

„Tieto škvrny sú veľkým prekvapením. Na Zemi sú tieto typy prvkov v horninách často spojené s fosílnym záznamom mikróbov žijúcich pod povrchom,“ vyslovil sa astrobiológ David Flannery z Queenslandskej technickej univerzity v Austrálii.

Vedci pripúšťajú aj druhú možnosť

Vedci však uznávajú, že existujú aj alternatívne vysvetlenia, ako napríklad vysokoteplotné chemické reakcie, ktoré nesúvisia so životom. Tím Perseverance rozsiahlo analyzoval skalu pomocou laserov a röntgenových lúčov, ale na potvrdenie prítomnosti starovekého života je potrebná ďalšia štúdia.

Aby vedci úplne pochopili význam Cheyava Falls, plánujú priviesť vzorku horniny späť na Zem na podrobnejšiu analýzu. Tento proces je súčasťou misie NASA Mars Sample Return, ktorá čelila niekoľkým neúspechom v dôsledku prekročenia nákladov.

Cieľom misie je získať vzorky marťanských hornín a študovať ich pomocou pokročilých prístrojov na Zemi, čo poskytne jasnejší obraz o starovekom prostredí Marsu a potenciálnych známkach života.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú