Vďaka moderným technológiám je ľudské telo, zdá sa, napádané zo všetkých smerov a nepoteší ani najnovšia správa o látkach nájdených v drvivej väčšine z až 101 testovaných áut, na ktoré sa vedci pozreli. Ako totiž upozorňuje portál ScienceAlert, v až 99 % z nich boli nájdené látky, ktoré môžu spôsobovať rakovinu, neurologické problémy či poškodenie reprodukčných systémov.

Najhoršie je to v lete

Konkrétne sa v týchto autách našli rôzne typy fosfátov, ako je napríklad TDCIPP a TCEP. Tie môžu spôsobovať vážne zdravotné ťažkosti, ktoré si s interiérom áut ešte donedávna nik nespájal a zdá sa, že sa najviac uvoľňujú počas teplého letného počasia a to 2 až 5-násobne viac, než počas zimy, vysvetľuje Green Science Policy Institute.

Ako veľmi nebezpečné sú namerané koncentrácie týchto látok identifikovaných v autách zatiaľ isté nie je a je potrebný ďalší výskum, avšak zdravie rozhodne neprospievajú. Pochádzať majú z materiálov, ktoré sú v autách používané pre spĺňanie noriem o ohňovzdornosti – paradoxne však počas požiaru spôsobujú ešte toxickejší dym a podľa expertov je nutné tieto normy, pochádzajúce zo 70-tych rokov, čo najskôr aktualizovať.

Xpeng

Identifikovaný bol aj materiál TCIPP, ktorý sa používa v nábytku a textile a momentálne je vyšetrovaný kvôli možnosti, že spôsobuje rakovinu. Odborníci dodávajú, že by cestovanie do prácu nemalo predstavovať riziko rakoviny a deti by nemali napríklad počas ciest do školy dýchať chemikálie, ktoré predstavujú riziko pre ich mozog.

Emisie prekvapivo rastú

Dokonca aj v Nemecku, ktoré je v prechode na elektromobilitu oveľa lepšie, než Slovensko, skončilo za rok 2023 s nepríjemnou štatistikou. Priemerné nové auto vypustilo v priemere necelých 115 gramov CO2 na kilometer, čo bolo takmer o 5 % viac ako v predchádzajúcom roku.

Nebezpečie dnu aj vonku

Akoby nestačili chemikálie produkované spaľovacími motormi, ktorých je plný vzduch okolo áut, ich používanie zrejme nie je bezpečné ani zvnútra, ani po vyfiltrovaní vzduchu nasávaného zvonku. Obzvlášť problematické môžu byť tieto látky pre vodičov, ktorí v autách často trávia celé pracovné doby.

Rôznymi potenciálne škodlivými chemikáliami ľudstvo stihlo zamoriť prakticky celú planétu. Podobne je to aj v prípade večných chemikálií, známych aj pod skratkou PFAS. Vedci v štúdii zameranej na zistenie obsahu PFAS vo voľne žijúcich sladkovodných rybách zanalyzovali v rokoch 2013–15 až 500 vzoriek z amerických riek a jazier. Nameraná mediánová hodnota PFAS v rybách bola pritom 9 500 ng/kg.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú