Vandalov nezastaví ani riziko smrti. V Česku strihajú káble nabíjacích staníc
Ľudská hlúposť nepozná hraníc a český poskytovateľ nabíjačiek E.ON by o tom vedel hovoriť svoje. Opakovane sa totiž stretáva s poškodzovaním nabíjacích stojanov v Čestliciach neďaleko Prahy, kde vandali odstrihli nabíjacie káble na viacerých stojanoch. Na tému upozornil Autosalon.tv.
Dostaň Fontech do svojich Google odporúčaní
Pridať ako preferovaný zdroj Fontech, odkaz sa otvorí v novom okne
Vandali si pritom zrejeme ani neuvedomujú, aké riziko im hrozí pri odstrihnutí takéhoto kábla. Tamojšie nabíjačky majú výkon 50 kW, ide teda o stojany s jednosmerným prúdom. Napríklad stojany spoločnosti GreenWay s výkonom 50 kW majú vstupný prúd vyše 150 A, ktorý by bol vzhľadom na výšku napätia pre človeka zaručene smrteľný.
Okrem toho, že vandali takýmto spôsobom hazardujú so svojim životom, hrozí im aj väzenie, nakoľko škoda sa pri jednom prerezanom kábli šplhá až na vyše 4 000 € – jedná sa teda o trestný čin poškodzovania cudzej veci.
Takto vyzerá demontáž a oprava batérie Škody Enyaq
Vandali majú túto nabíjačku v obľube
Ako uviedol poskytovateľ E.ON, vandali poškodili túto konkrétnu nabíjačku už tretíkrát za posledný polrok, pričom zakaždým došlo k odstrihnutiu káblov. Okrem toho sa ale český poskytovateľ stretáva aj s poškodením konektorov alebo displejov nabíjačiek pre elektromobily.

V jednom prípade dokonca vandal zamazal nabíjačku výkalmi. Takýto vandalizmus na nabíjacích staniciach je zriedkavý, no v prípade spoločnosti E.ON sa stáva pomerne pravidelne.
Zabrániť vandalizmu je podľa poskytovateľa ťažké, no „odvážlivcov“, ktorí sa k takémuto konaniu uchyľujú, môžu odradiť napríklad inštaláciu bezpečnostných kamier alebo zvýšením intenzity osvetlenia.
Ako sú na tom slovenskí poskytovatelia?
S otázkami, či sa aj slovenskí poskytovatelia stretávajú s podobným vandalizmom na ich nabíjačkách pre elektromobily, sme sa obrátili na zástupcov jednotlivých spoločností. Za ejoin sa pre FonTech.sk vyjadril Tomáš Kuník:
Našťastie, zatiaľ sa nám nestalo, že by niekto vyslovene úmyselne fyzicky poškodil nabíjacie stanice pre elektromobily, teda aspoň to tak zatiaľ nevnímame. Stalo sa, že niekto omylom zacúval do nabíjačky a zničil stĺpik, naposledy niekto zlomil držiak na konektor. Väčšinou ale ide o bežné opotrebenie alebo dôsledok neadekvátnej manipulácie s káblami či stanicou. Kde sme ale identifikovali úmyselné poškodenia sú cyklo stanice. Na niektorých miestach vandali odstrihli hadicu kompresora alebo základné náradie na opravu bicykla. Opravy sa pritom pohybujú v stovkách eur.

Vandalizmu sa pochopiteľne snažíme zabrániť. V prvom rade je našim cieľom, aby stanice boli dostatočne odolné a vydržali čo najviac neželaných zásahov, a to sa nám zatiaľ úspešne darí aj vďaka robustnej konštrukcii, a to či už stĺpikov, tak aj samotných staníc a príslušenstva. V poslednej dobe sa stretávame tiež s pomerne nepochopiteľným správaním niektorých okoloidúcich okolo DC nabíjacích staníc, ktorí majú v obľube stláčať bezpečnostné STOP tlačidlo. Mnohí si neuvedomujú, že stanice sú často priamo či nepriamo pod kamerami, takže takéto či iné prípady poškodzovania môžeme riešiť oficiálnou cestou.
Spoločnosť GreenWay sa s opakovaným vandalizmom na ich staniciach takisto nestretáva. Pre FonTech.sk sa vyjadril PR manažér Boris Bukovský:
Doposiaľ sme na Slovensku zaznamenali len jeden rozbitý displej. Na nabíjacej stanici v blízkosti jedného nočného podniku sme zaznamenali opakované stláčanie tlačidla pre núdzové vypnutie stanice, čo znamenalo, že technik musel fyzicky prísť a znovu aktivovať stanicu. Neviem však, či je to možné označiť za vandalizmus, toto konanie ľudí navyše už prestalo.
Kolegovia v Poľsku raz museli riešiť problém s vytrhnutým nabíjacím káblom, ale takisto sa nedá hovoriť o nejakom opakovanom vandalizme.
Dostaň Fontech do svojich Google odporúčaní
Pridať ako preferovaný zdroj Fontech, odkaz sa otvorí v novom okneČítajte viac z kategórie: Elektromobilita
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú

Predali už milión hybridov a Toyote dýchajú na krk. Juhokórejská automobilka chce ovládnuť trh

Vodiči ho právom milovali. Japonská automobilka musí pochovať legendárny motor

Hyundai spojil výhody elektromobilu a benzínu. Výsledkom je SUV s dojazdom takmer 1000 km

Číňania odpálili cenovú bombu. Nové elektrické SUV stojí len 13 200 € s dojazdom 600 km

V Európe sa po ňom budú trhať. BYD zväčší svoj najúspešnejší lacný elektromobil, príde už čoskoro
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP

Známa slovenská pekáreň definitívne končí, zatvára všetky predajne. Mala tržby 1,3 milióna eur

Dietologička vyskúšala 7-dňový experiment s kyslou uhorkou: Na tretí deň prišiel zlom v trávení

Mimoriadna situácia na železnici: Rýchlik prešiel návesť „Stoj“ a vošiel do cesty nákladnému vlaku

Generálny prokurátor ide do boja s prezidentom. Žilinka podáva žalobu pre tresty za autonehodu

Európu zasiahnu nebezpečné supercely. Hrozia tornáda a veterný systém, ktorý sa blíži k Slovensku
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Číňania odpálili cenovú bombu. Nové elektrické SUV stojí len 13 200 € s dojazdom 600 km
- Číňania ukázali elektromobil, aký Európa zatiaľ nemá. Dá cez 1 000 km a stojí okolo 32-tisíc eur
- Hyundai spojil výhody elektromobilu a benzínu. Výsledkom je SUV s dojazdom takmer 1000 km
- Majitelia elektromobilov dostali nový spôsob, ako na aute zarábať. Stačí urobiť jednoduchú vec
- Japonci sa vracajú k autám, ktoré roky odsúvali bokom. Nečakané eso zamieša karty na trhu
-
- Číňania ukázali elektromobil, aký Európa zatiaľ nemá. Dá cez 1 000 km a stojí okolo 32-tisíc eur
- Majitelia elektromobilov dostali nový spôsob, ako na aute zarábať. Stačí urobiť jednoduchú vec
- Číňania odpálili cenovú bombu. Nové elektrické SUV stojí len 13 200 € s dojazdom 600 km
- Ford chystá návrat k dostupným autám. Nové SUV má stáť približne 23-tisíc eur
- Jedna chyba za volantom ťa môže stáť viac než dom. Na Slovensku sa problém týka 325 000 vozidiel
-
- Číňania ukázali elektromobil, aký Európa zatiaľ nemá. Dá cez 1 000 km a stojí okolo 32-tisíc eur
- Majitelia elektromobilov dostali nový spôsob, ako na aute zarábať. Stačí urobiť jednoduchú vec
- Jedna chyba za volantom ťa môže stáť viac než dom. Na Slovensku sa problém týka 325 000 vozidiel
- Volkswagen prekvapil cenou. Nový hybrid prejde 160 km na elektrinu a stojí 11 500 €
- Číňania odpálili cenovú bombu. Nové elektrické SUV stojí len 13 200 € s dojazdom 600 km
Európa čakala veľký solárny prepad. Zatmenie ukázalo, prečo veľké číslo pre Slovensko neplatilo
Výrobcom počítačov a mobilov končí obľúbený trik. EÚ prísne skoncuje s falošnou ekológiou
Má stáť zelená energia 120 eur za MWh? ÚRSO označil zelenú energiu za drahý omyl, pravda je iná
Európa chcela odstrihnúť Putina, deje sa však opak. Dovoz ruského LNG prudko vzrástol
USA chystajú vesmírny štít za 160 miliárd eur. Prvý ostrý zásah príde v roku 2029
Mochovce dosiahli kľúčový míľnik. Štvrtý blok už rozbehol jadrovú reakciu
Ojazdené autá na Slovensku citeľne zdraželi. Priemerná cena stúpla, mení sa aj ponuka
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP

Známa slovenská pekáreň definitívne končí, zatvára všetky predajne. Mala tržby 1,3 milióna eur

Dietologička vyskúšala 7-dňový experiment s kyslou uhorkou: Na tretí deň prišiel zlom v trávení

Mimoriadna situácia na železnici: Rýchlik prešiel návesť „Stoj“ a vošiel do cesty nákladnému vlaku

Generálny prokurátor ide do boja s prezidentom. Žilinka podáva žalobu pre tresty za autonehodu




