Po vypuknutí koronavírusu sa dostal do popredia výskum mRNA vakcín, ktoré dnes pomáhajú zachraňovať životy v boji proti ochoreniu COVID-19 po celom svete. Vedci sa však sústredia pri tomto type vakcín aj na najzákernejšie ochorenie – rakovinu. Spoločnosť BionTech vyvíja novú mRNA vakcínu proti rakovine, ktorú uviedla do 2. fázy klinického testovania. Prvý pacient už dostal dávku, informuje Futurism.

Medicína je o krok bližšie k vakcíne proti rakovine

V druhej fáze testovania novej mRNA vakcíny proti rakovine bola prvému pacientovi podaná prvá dávka BNT111 v kombinácii s ďalším existujúcim liekom na imunoterapiu, ktorá sa zameriava na boj proti konkrétnemu typu melanómu – rakoviny kože. Samotný pacient je už v nevyliečiteľnom štádiu rakoviny.

Štúdia po podaní vakcíny následne vyhodnotí jej účinnosť a znášanlivosť v kombinácii s liekom Libtayo (liek na báze monoklonálnych protilátok na liečbu spinocelulárneho karcinómu kože). Celkovo bude skúmať účinok vakcíny na 120 pacientoch.

TASR/AP Photo/Michael Probst

Vakcína BNT111 od BionTech je jedným z najlepších kandidátov, ktorý sa zameriava na fixnú kombináciu mRNA a antigénov spojených s nádorom. Cieľom látky je aktivovať silnú a presnú imunitnú odpoveď proti rakovine. Testovanie BNT111 preskúmali a schválili regulačné orgány v krajinách EÚ, odkiaľ pochádza aj prvý pacient, ktorý dostal prvú dávku.

NEPREHLIADNI
Hrozí im ťažký priebeh Covid-19. Našli novú rizikovú vlastnosť, ktorá môže ohroziť vybranú skupinu ľudí

Našou víziou je využiť silu imunitného systému proti rakovine a infekčným chorobám. Dokázali sme demonštrovať potenciál mRNA vakcín pri riešení COVID-19. Nesmieme zabúdať, že rakovina je tiež globálnou hrozbou pre zdravie, dokonca ešte horšou ako súčasná pandémia, “ vyhlásila spoluzakladateľka a hlavná lekárka spoločnosti BioNTech Özlem Türeci.

Okrem tejto vakcíny už pracuje BionTech aj na experimentálnej liečbe BNT112, ktorá cieli na formu rakoviny prostaty. V tomto prípade je liečba ešte len v 1. fáze testovania. V rovnakej fáze sa aktuálne nachádza aj ďalšia štúdia firmy označená ako BNT113, ktorá opäť využíva mRNA vakcínu, avšak už na boj proti rakovine hlavy a krku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú