Hlboko pod našimi nohami, v útrobách planéty Zem, dochádza k mnohým chaotickým udalostiam.

Zatiaľ čo niektoré z nich pozorujeme v podobe sopečných erupcií či mohutných zemetrasení, iné sú oveľa nenápadnejšie, upozorňuje ESA na svojom webe.

Magnetické pole Zeme

Príkladom môže byť magnetické pole Zeme, ktoré sa síce neprejavuje podobnými násilnými udalosťami, no táto gigantická „bublina“ obklopujúca Zem chráni planétu pred náporom kozmického žiarenia a nabitých častíc, ktoré sa k nám dostávajú spolu so slnečným vetrom.

ESA/ATG Medialab

Vzhľadom na to, že bez magnetického poľa by život, ako ho poznáme, na našej planéte nemohol existovať, pochopiť, ako a kde presne vzniká naše magnetické pole, ale i to, čo všetko ho ovplyvňuje, je nesmierne dôležité.

Ako však píše portál ScienceAlert, magnetické pole Zeme nie je žiadna statická „bublina“, práve naopak. Neustále sa mení a dokazujú to aj merania misie Swarm Európskej vesmírnej agentúry.

Magnetické pole, ktoré ochraňuje život na našej planéte, je zväčša vytvárané oceánom prehriateho, vírivého tekutého železa, ktoré tvorí vonkajšie jadro asi 3000 km pod povrchom Zeme.

Tento nestály pohyb pôsobí ako rotujúci vodič v dyname a vytvára elektrické prúdy, ktoré generujú neustále sa meniace elektromagnetické pole.

University Université Grenoble Alpes

Tieto pohyby a zmeny sledujú aj tri satelity misie Swarm (Alpha, Bravo a Charlie) umiestnené na dvoch rôznych polárnych orbitách. Sú navrhnuté tak, aby identifikovali a presne zmerali rôzne magnetické signály, ktoré tvoria magnetické pole Zeme.

Nový typ magnetických vĺn

V novej štúdii publikovanej v žurnále PNAS vedci analyzovali dáta získané práve týmito satelitmi, spolu s dátami z ďalších pozemských a vesmírnych observatórií, pričom v nich objavili niečo pozoruhodné.

Ukázalo sa, že hlboko v útrobách našej planéty existuje doposiaľ neznámy typ magnetických vĺn, ktoré sa šíria cez oblasť, kde sa jadro stretáva s plášťom.

Neznáme vlny

Táto doposiaľ neznáma vlna osciluje každých 7 rokov a šíri sa smerom na západ rýchlosťou 1500 km za rok a amplitúdou zhruba 3 km za rok. Hoci táto vlna, respektíve tieto vlny, sú relatívne malé, ich štúdium by malo pomôcť zlepšiť naše chápanie vnútorných oblastí našej planéty, píše portál NewScientist.

V dôsledku rotácie Zeme sa vlny zoraďujú pozdĺž osi rotácie do akýchsi magnetických stĺpcov, pričom zmeny magnetického poľa spojené s týmito vlnami sú najsilnejšie v oblasti rovníka (v jadre).

Podľa autorov tieto magnetické vlny pravdepodobne vznikajú poruchami hlboko v tekutom jadre. V závere sa vedci tiež nazdávajú, že existujú aj ďalšie takéto vlny, ale na ich objavenie budú potrebné ďalšie výskumy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú