Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Telefónne čísla majú za sebou dlhú históriu a postupom rokov menili svoje podoby a formy v mnohých krajinách sveta. Tento reťazec číslic dokáže identifikovať koncový bod telefónnej siete, avšak po dlhých rokoch nastal v Japonsku kuriózny problém, kvôli ktorému operátorom čoskoro dôjdu 11-miestne telefónne čísla. Má sa pripraviť na podobnú situáciu aj Slovensko alebo majú naši operátori v zásobe dostatok 10-miestnych telefónnych čísel aj na dlhé roky dopredu?

Každé telefónne číslo obsahuje informácie potrebné pre presmerovanie volaní ku koncovému bodu siete. Kým na túto prácu boli v minulosti zriadené špeciálne spojárske strediská, dnes sa už o všetko stará automatizovaný systém zložený z komplexných zariadení a vysielačov. Jednotlivé číselné kombinácie však majú svoju obmedzenú „životnosť“ a podobne ako v iných prípadoch, aj pri telefónnych číslach je možné vyčerpať číslovací plán.

Japonsku dochádzajú 11-miestne telefónne čísla

Japonskí operátori totiž riešia situáciu, ktorá čoskoro spôsobí, že v krajine už nebude dostatok doteraz využívaných 11-miestnych telefónnych čísel. Ministerstvo komunikácií sa preto rozhodlo, že vytvorí plán pre zavedenie nových 14-miestnych čísel, ktoré majú platiť od roku 2022 a budú začínať predvoľbou „020“, informoval Japan Times. Práve v tom období má totiž dôjsť k vyššie spomínanej situácii.

Hrozí podobný problém aj Slovensku?

Hoci má krajina vychádzajúceho slnka niekoľkonásobne viac obyvateľov, zaujímalo nás, či sa môže podobný scenár niekedy odohrať aj na Slovensku. V našej krajine sú telefónne čísla pod správou Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, ktorý riadi národný číslovací plán a po roku 2013 nahradil Telekomunikačný úrad SR. Dlhé roky sa u nás pritom využívajú 10-miestne telefónne čísla.

„Čísla a adresy obsiahnuté v číslovacom pláne telekomunikačnej siete Slovenskej republiky sú národným zdrojom. TÚ SR prideľuje čísla podľa tohto číslovacieho plánu.

Čísla, číselné bloky a adresy môžu byť pridelené alebo rezervované poskytovateľom verejných telekomunikačných služieb, ktorí vykonávajú telekomunikačné činnosti na základe povolenia vydaného TÚ SR. Následne poskytovatelia verejných telekomunikačných služieb prideľujú čísla z pridelenej kapacity užívateľom služieb,“ informoval RÚ v tlačovej správe.

Nenechaj si ujsť
Takto sa pripravili slovenskí operátori na leto. Pozri si ich veľmi zaujímavé ponuky

Využívanie 10-miestnych telefónnych čísel je pritom na Slovensku zavedené už dlhé roky a zdá sa, že viacmiestne telefónne čísla nebudú musieť telekomunikačné spoločnosti tak skoro využiť. Na túto tému sme sa opýtali aj mobilných operátorov a telekomunikačného úradu.

Na Slovensku máme stále dosť telefónnych čísel i predvolieb, navyše u nás sa aj telefónne čísla po určitom čase vrátia do obehu, takže podobnej situácii čeliť nemusíme. Japonsko je predsa len oveľa väčší trh, preto mohli dôjsť do podobného stavu,“ informoval FonTech.sk hovorca spoločnosti Telekom, Michal Korec.

Čo sa týka Orangeu, zatiaľ máme dostatočnú rezervu 10-miestnych čísel,“ vyjadrila sa pre FonTech.sk hovorkyňa Orangeu, Alexandra Piskunová.

Telekomunikačný úrad, O2 a 4ka sa k tejto téme zatiaľ nevyjadrili. Ani vo vzdialenej budúcnosti by však Slovensko nemalo prejsť na systém viacmiestnych telefónnych čísel a s aktuálnou zásobou unikátnych kombinácií si tak ešte nejaký ten rok vystačíme. Využitie 14-miestnych telefónnych čísel sa môže v Japonsku stretnúť s odmietnutím, a to najmä u staršej generácie ľudí, ktorí môžu mať problém zapamätať si svoje nové a ešte dlhšie číslo.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú