Známy výskumník v oblasti počítačovej bezpečnosti SandboxEscaper zverejnil detaily o novej chybe, ktorú našiel v systéme Windows 10.

Zrejme ešte nebol nikdy zaznamenaný moment, kedy by bol systém Windows bez akejkoľvek chyby. Nakoľko ide o veľmi komplexný systém, tak to je po pravde aj nemožné, no niektoré chyby sú natoľko závažné, až je ťažké uveriť tomu, že vôbec k niečomu podobnému došlo. Posledná známa chyba bola objavená na 32-bit verzii Windows 10, no po otestovaní ďalšími odborníkmi bolo potvrdené, že je chyba aj na bežnejšej 64-bit verzii – informuje Techradar.

Používateľ nemá možnosť brániť sa

Zraniteľnosť spočíta v tzv. Task Scheduler, čo je súčasť systému Windows už od nepamäti. Ten umožňuje automatický vytvárať a iniciovať úlohy, ktoré sa majú v počítači vykonať. Môže to byť napríklad spustenie aktualizácie v danom čase, či spustenie vybraných aplikácií pri prihlásení používateľa. Podľa portálu Tomsguide stačí vytvoriť škodlivý súbor s príponou .job, presunúť ho do vybranej zložky v systéme Windows 10 a následne spustiť vopred stanovený skript.

Týmto získa útočník práva nad celým počítačom a má možnosť robiť si s ním čo chce. Zatiaľ nebola zaregistrovaná žiadna zmienka o prípadnom zneužití, no po tomto odhalení to nie je vylúčené. Dobrou správou však je, že útočník by tento škodlivý súbor musel fyzicky presunúť tento súbor do počítača obete a nedá sa to spraviť na diaľku. No v prípade ak sa tak stane, nie je v podstate žiadna šanca k tomu, aby sa dalo proti tomuto brániť.

Prečítaj si tiež
Toto boli udalosti s Windows 10, ktoré najviac nahnevali ľudí a privádzali ich do nepríčetnosti

Spoločnosť Microsoft o danom probléme vie a chystá naň už aj záplatu. Tá však bude dostupná minimálne v ďalšej veľkej aktualizácii, ktorá je naplánovaná 11. júna. Okrem toho boli objavené aj dve ďalšie chyby, jedná z nich angrypolarbearbug2 funguje len na špecifickom hardvéri. Tá druhá naopak umožňuje útočníkovi vložiť škodlivý prostredníctvom prehliadača Internet Explorer 11, ktorí tak získajú vzdialený prístup k počítaču.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom