Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Blíži sa nám ďalšia veľká aktualizácia systému Windows 10, no ani táto sa nezaobíde bez väčších či menších problémov. Už teraz je jasné, že nie všetky zariadenia budú môcť byť aktualizované a hoci sa o tejto chybe vie už dlhšie, Microsoft ju opraví až v tej nasledujúcej aktualizácii. 

Prvé vydanie systému sa datuje do roku 2015 a konkrétne na dátum 29. júl, kedy vyšla oficiálne prvá verzia systému. Spoločne s ňou sa odstránili aj tzv. dlaždice, ktoré boli vo Windowse 8 a 8.1 najviac kontroverznými prvkami. Za takmer štyri roky sa Windows 10 výrazne posunul vpred a dnes ide o vôbec najpoužívanejší OS na počítačoch, aj keď trvalo relatívne dlho, než sa mu podarilo poraziť slávny Windows 7.

Počas jeho pôsobenia sa však nevyhol a nevyhýba viacerým chybám či nepríjemnostiam, ktoré vedia poriadne naštvať veľkú základňu jeho používateľov. Pripomeňme si preto niektoré z nich, nakoľko aj tie sú dôkazom toho, že aj taký gigant ako Microsoft sa nedokáže vyhnúť nepríjemnostiam. Je to však veľmi individuálne a záleží to od konkrétneho používateľa. Kým jeden si všimne aj jemnú odchýlku od normálu, ďalší si nevšimne ani vymazanie polovice súborov z disku.

Väčšina chýb v aktualizáciách boli menšieho charakteru, ktoré ledva ovplyvnili bežné používania systému. Nikdy sa však nestalo, aby vyšla úplne bezproblémová aktualizácia, čo je vzhľadom na počet testerov vcelku obdivuhodné.

Príliš veľký zásah do súkromia?

Aj keď sa nejedná priamo o chybu, tak ide o jednu zo závažnosti, ktoré robili používateľom vrásky na čele. Viaceré jazyky hovorili a stále hovoria o tom, že Windows 10 až nadmerne sleduje prácu a aktivitu používateľov a už z tohto dôvodu nie sú ochotní ho využívať. Pravdou však je, že väčšinu informácií zbieral systém aj predtým, len o tom používateľ až tak nevedel. Väčšinou sa odsúhlasili v podmienkach používania, ktoré číta len málokto.

kontroverzný windows 10
Screenshot

Windows 10 to všetko len dal do samostatného kroku počas inštalácie, kde si si mohol zvoliť, ktoré funkcie necháš zapnuté a ktoré nie. V konečnom dôsledku sa aj tak väčšina nakoniec odsúhlasila, nakoľko boli nevyhnutné na využívanie niektorých funkcií systému.

Aktualizovanie bez vedomia používateľa

Ďalší kontroverzný krok od Microsoftu bol ten, že minimálne na začiatku aktualizoval Windows 10 bez toho, aby o tom používateľ vedel. Zrazu sa len zjavila informácia o tom, že o pár minút sa systém reštartuje. Kým niekto nad týmto len mávne rukou, druhému z toho môže behať mráz po chrbte, nakoľko môže mať rozpracované rôzne projekty a existuje veľa prípadov, keď používatelia po úspešnej aktualizácii stratili svoje dáta, prípadne sa im zrútil celý systém a museli vykonať čistú inštaláciu.

Screenshot

Nebolo pritom nič výnimočné, ak sa Windows 10 nevedomky nainštaloval aj používateľom, ktorí používali staršie verzie. Jedná žena takýmto spôsobom dokázali vysúdiť 10 000 dolárov, nakoľko po vynútenej aktualizácii sa jej osobný počítač stal nepoužiteľným.

Vnucovanie prehliadača Microsoft Edge

Windows 10 priniesol aj vlastný prehliadač Microsoft Edge, čo však bol len prezlečený Internet Explorer. Microsoft ho však vnucoval až príliš nasilu a počas prehliadania internetu na inom prehliadači si mohol dostať hneď niekoľko upozornení o tom, v čom je Edge lepší než konkurencia.

Screenshot

Blue Screen – Modrá smrť

Obávané vyústenie inkompatibility či iného zádrhelu v systéme, ktoré je hrôzou pre bežných používateľov. Hlavne počas prechodu zo starších systémov mali niektoré zariadenia s Windows 10 veľký problém, pričom najviac na to doplatili Dell a Lenovo. Problémové boli aj grafické karty od AMD, ktoré mali zastaralé ovládače a na prechod na nový systém neboli uspôsobené.

Kaspersky

Verzia 1809

Každá verzia obsahovala nejaké chyby, no väčšinou sa jednalo o kozmetické drobnosti, ktoré boli takmer okamžite vyriešené. No azda najväčší fail nastal len nedávno, kedy v októbri minulého roka vyšla verzia 1809, ktorá ale spôsobovala vymazanie určitých súborov v počítači, čo spôsobovalo takmer infarktové stavy. Aktualizácia sa okamžite zastavila a záplata prišla až o mesiac na to, pričom stále obsahovala chyby so sieťovými jednotkami – ktoré zase opravila až nadchádzajúca aktualizácia.

Celkovo však možno povedať, že je Windows 10 veľmi podareným systémom, ktorý ako sa zdá, s nami už ostane navždy. Microsoft totiž žiadnu novú verziu systému neplánuje a bude tak už len neustále aktualizovať túto jedinú. Síce to ešte nejakú dobu potrvá, no jedného dňa možno na svete nebude jediný počítač s OS Windows, ktorý by mal inú verziu, než Windows 10.

Spoločnosť však bude musieť zapracovať na zlepšení svojho imidžu, nakoľko je tu stále mnoho používateľov, ktorí mu neveria. Možno aj to je cieľom chystaného kroku Microsoftu, ktorý plánuje prechod na linuxové jadro. A čo ty? Aká je tvoja skúsenosť s týmto systémom? Zažil si s ním nejaký problém, alebo funguješ bez jediného od prvej inštalácie?

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú