Astronómom sa podarilo v centre našej galaxie identifikovať hviezdu, ktorá vedcov prekvapila a zároveň pritom potvrdila ich predpoklady o tom, čo sa v okolí supermasívnej čiernej diery Sagittarius A* v strede Mliečnej dráhy deje. Ako totiž informuje portál ScienceAlert, jedna z hviezdy typu S, ktoré obiehajú veľmi blízko k tejto čiernej diere, ani len nepochádza z našej galaxie.

Nemajú tam vznikať

Takzvané S-hviezdy sú špecifické tým, že sa nachádzajú nesmierne blízko k centrálnej čiernej diere, ktorá sa nachádza v strede každej galaxie. Vedci pritom očakávali, že nie je možné, aby sa v tak tesnej blízkosti k tak masívnemu objektu rodili hviezdy, na základe čoho predpokladali, že sa tam S-hviezdy dostali odinakiaľ.

To sa im teraz podarilo potvrdiť vďaka prípadu hviezdy s označením S0-6, ktorá definitívne nepochádza z našej vlastnej galaxie. Túto hviezdu astronómovia v rámci najnovšej štúdie pozorovali po dobu ôsmich rokov a prišli na to, že podľa všetkého pochádza z jednej z neďalekých galaxií, ako je sféroidná trpasličia galaxia Sagittarius či Malé Magellanovo mračno.

Miyagi University of Education/NAOJ

K tomuto výsledky sa dopracovali po tom, čo na základe spektroskopie určili zloženie hviezdy S0-6. Odhadujú tiež, že je stará približne 10 miliárd rokov a supermasívnu čiernu dieru Sagittarius A* obieha vo vzdialenosti 0,04 svetelného roku. Podľa NAOJ musela táto hviezda počas svojho života precestovať úctyhodných 50 000 svetelných rokov – pre porovnanie, priemer celej našej galaxie je asi 100 000 svetelných rokov.

Rotuje takmer maximálnou rýchlosťou

Záhadou je nielen jej okolie, ale tiež samotná čierna diera Sagittarius A*, keďže vedci doteraz záhadu týchto objektov kompletne nerozlúskli. Nedávno sa napríklad ukázalo, že rotuje takmer maximálnou možnou rýchlosťou, ktorú môžu čierne diery pri svojej rotácii vôbec dosahovať.

Mliečna dráha ich pohlcuje

Dôvodom, prečo sa nachádza v strede našej galaxie cudzia hviezda, je zrejme fakt, že Mliečna dráha obe spomínané galaxia postupne pohlcuje. Je preto pochopiteľné, že sa niektoré z ich hviezd už stihli dostať do jej útrob a to aj do úplného centra, v ktorom panujú zrejme najchaotickejšie podmienky.

Autori novej štúdie však pokladajú aj niekoľko ďalších otázok a dodávajú, že je potrebný ďalší výskum. Je napríklad možné, že táto hviezda do našej galaxie nepricestovala sama a spolu s ňou dorazilo aj niekoľko ďalších hviezd.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP