Uprostred našej galaxie sa môže podľa novej štúdie nachádzať ďalšia gigantická čierna diera, informuje portál Universe Today. Existenciu donedávna nečakaného spoločníka čiernej diery v centre našej galaxie odhaľujú obežné dráhy hviezd, ktoré obiehajú Sagittarius A* – zároveň sa však vedcom podarilo vylúčiť prítomnosť ešte väčšieho obra.

Chaotický priestor

Supermasívna čierna diera v strede našej galaxie dosahuje hmotnosť až 4 300 000-krát vyššiu, ako naše Slnko a radí sa tak medzi najmasívnejšie objekty v známom vesmírne. Niet divu, že sa okolo tak masívneho objektu točí celá galaxia s miliardami hviezd, i keď v jej koherencii pomáha aj temná hmota a temná energia – ani gravitácia tak masívneho objektu totiž na udržanie tvaru galaxie nestačí.

Pomocou špičkových observatórií pozoruje ľudstvu už niekoľko desaťročí hviezdu S-02, ktorá obieha okolo centrálnej čiernej diery a pomocou jej obežnej dráhy je možné zistiť, či sa v tejto oblasti nachádzajú ďalšie podobné objekty. Špičkové merania však ukazujú, že sa čierne diera strednej veľkosti v blízkosti Sagittarius A* nenachádza.

Bronzwaer/Davelaar/Moscibrodzka/Falcke/Radboud University

Miesto toho môže ovplyvňovať obežné dráhy menšia čierna diera, ktorá však i tak dosahuje až približne 400-násobnú hmotnosť v porovnaní s našim Slnkom, vysvetľuje tím vedcov v štúdii. Toto číslo však počíta len s čiernou dierou obiehajúcou Sagittarius A* v tesnejšej blízkosti, než hviezda S-02. Ak by sa ale nachádzala mimo jej orbity, mohla by dosahovať až 10 000-násobok hmotnosti Slnka.

Okolie malo byť mŕtve

Okolie Sagittarius A* bolo považované za mŕtve, avšak nedávne pozorovania ukázali, že sa v tejto extrémnej oblasti rodí úplne nová hviezda. Prípad hviezdy X3a je síce nesmierne raritný, avšak fakt, že sa podarilo objaviť s dnešnými technológiami aspoň jednu takúto hviezdu naznačuje, že ich môže byť viac.

Skrýva nečakané objekty

Skúmanie centra našej galaxie je pre vzdialenosť a množstvo objektov medzi týmto priestorom a našimi observatóriami nesmierne náročné, kvôli čomu ostáva naďalej do značnej miery záhadné a nepreskúmané. Prvú snímku čiernej diery v tomto strede sa podarilo vyhotoviť len nedávno a experti si naďalej nie sú istý, koľko objektov sa v jej okolí nachádza.

NASA/SOFIA

Keď sa v roku 2014 objekt G2 ocitol najbližšie k čiernej diere Sagittarius A*, začal sa správať úplne inak, ako sme očakávali. Nedošlo k jeho roztrhnutiu, ale z kompaktného objektu sa natiahol do akéhosi čudného podlhovastého tvaru a potom sa opäť vrátil do svojho pôvodného tvaru.

Tieto zistenia viedli k domnienkam, že to, čo nazývame čiernou dierou Sgr A*, je v skutočnosti exotický typ temnej hmoty známy ako „darkinos“.

Aby toho nebolo málo, v roku 2020 boli identifikované ďalšie veľmi podobné objekty, ktoré dostali označenie G3, G4, G5 a G6. Zatiaľ čo G1 a G2 majú veľmi podobné dráhy, štyri posledné uvedené objekty sa nachádzajú na úplne iných obežných dráhach.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú