Americkej spoločnosti SQ4D sa podarilo 3D tlač domov posunúť opäť na vyššiu úroveň. V New Yorku postavila zatiaľ najväčší tlačený 3D dom za menej než 12 hodín a menej než 2 000 dolárov.

3D tlač je a bude nespornou súčasťou budúcnosti v širokom spektre našich životov od zdravotníctva, cez automobilový či stavebný priemysel a mnohé ďalšie oblasti. Portál DWELL nedávno pripomenul prácu americkej spoločnosti S-Squared 3D Printers (SQ3D) a jej divízie SQ4D so sídlom v New Yorku.

3D tlačený dom za menej ako 2 000 dolárov

Ich najnovším počinom je dom postavený 3D tlačou taktiež v New Yorku. Takýchto domov sme v posledných rokoch videli viac, no dom od SQ4D bol postavený za menej než 12 hodín, pričom sa jedná o najväčší takto postavený dom. Jeho rozloha činí takmer 46 m2 a čo je dôležitejšie, náklady na jeho výstavbu nepresiahli sumu 2 000 dolárov (~ 1 795 €).

Spoločnosť tak za pomoci 3D tlače odštartovala éru výstavby domov trvalo udržateľným spôsobom za nízke náklady, ktoré môže prenajímať za veľmi prijateľné ceny nájmov. Niektoré z takto postavených domov budú dokonca slúžiť bezdomovcom, ktorých počet vo veľkomestách USA nekompromisne rastie.

Patentovaný systém ARCS obsahuje niekoľko vylepšení, ktoré ho odlišujú od podobných riešení

Výstavba 3D tlačeného domu bola možná vďaka patentovanému autonómnemu robotickému konštrukčnému systému ARCS. Celý proces výstavby prebieha autonómne a vyžaduje si oveľa menej ľudskej námahy ako tradičný systém výstavby. Systém ARCS sa pohybuje na kovovej konštrukcii a obsahuje rotačnú dýzu vytláčajúcu cementovú zmes vo vrstvách, čím vzniká základná konštrukcia.

Až je základ domu hotový, nastúpi ľudská sila, ktorá dokončí konštrukciu strechy, okien a vyhladí vonkajšie steny. Spoločnosť je tak na svoj počin patrične hrdá, no už teraz myslí na budúcnosť. Jej zámerom je posunúť rozlohu 3D tlačeného domu na vyššiu úroveň, konkrétne chce postaviť obrovské stavby s rozlohou takmer 100 000 m2 , čo je vskutku impozantná

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP