Do dnešného dňa sme objavili oficiálne niečo málo cez 5 000 exoplanét v inej planetárnej sústave a ďalšie tisícky čakajú na svoje definitívne potvrdenie.

Väčšina z nich sú veľké plynné svety spadajúce do kategórie obrov, takže objav dvoch nových kamenných podobných Zemi je skutočne unikát. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Ukrývali sa v našom susedstve

V súčasnosti je najpoužívanejšou metódu „lovenia“ exoplanét tzv. tranzitná metóda, ktorá meria svetelnú krivku hviezd pri prechode exoplanéty. Táto metóda umožňuje pozorovateľom odhadnúť tiež veľkosť detegovanej planéty.

NASA/JPL-Caltech

Inak tomu nebolo ani pri objave dvoch nových super-Zemí, ktoré obiehajú okolo neďalekej hviezdy HD 260655. Ako ďalej píše univerzita MIT na svojom webe, vedcom sa tento multiplanetárny systém podarilo objaviť doslova v našom susedstve. Výsledky boli publikované na 240. stretnutí AAS.

Hviezda, respektíve chladný červený trpaslík HD 260655, je totiž od našej domovskej planéty vzdialený iba 33 svetelných rokov. Vzhľadom na to, že táto trpasličia hviezda je hostiteľom najmenej dvoch planét, ide o jeden z najbližších známych multiplanetárnych systémov.

Ako sme spomínali, planéty HD 260655 b a HD 260655 c boli objavené metódou tranzitu vďaka údajom z vesmírneho teleskopu TESS. Následne vedci zisťovali, či hviezdu predtým pozoroval aj iný ďalekohľad.

Ukázalo sa, že mali šťastie a hviezda sa objavuje aj v prieskume hviezd vykonanom spektrometrom HIRES, ale bola tiež súčasťou nezávislého prieskumu CARMENES.

Čo o nich vieme?

Skombinovaním všetkých údajov sa astronómovia dozvedeli mnoho užitočných informácií o týchto dvoch kamenných svetoch. V prvom rade je jasné, že ide o super-Zeme, teda kamenné planéty, ktoré sú o niečo väčšie ako Zem.

Ilustračná snímka / Zdroj: NASA/JPL

NEPREHLIADNI:
ROZHOVOR: Do 30 rokov budeme poznať stovky Zemi podobných planét. Bude to mať len jeden háčik

Príliš horúco

Ďalej sa ukázalo, že k hviezde bližšia planéta (HD 260655 b) je zhruba 1,2-násobne väčšia ako Zem a svoju domovskú hviezdu obehne raz za 2,8 dňa. Vzdialenejšia planéta hviezdu obehne raz za 5,7 dňa a je zhruba 1,5-krát väčšia, ako Zem.

Na základe veľkosti obežných dráh a teploty tohto trpaslíka sa vedci domnievajú, že priemerná teplota na HD 260655 b dosahuje približne 435 °C a na HD 260655 c teplotu 284 °C.

Inými slovami, planéty sú príliš horúce na to, aby na nich existovala voda v kvapalnom skupenstve, prípadne, aby boli vhodné pre život tak, ako ho poznáme.

Napriek tomu je vysoko pravdepodobné, že obe planéty majú atmosféru, prípadne okolo tejto hviezdy môžu obiehať ďalšie planéty, ktoré sa od nej nachádzajú vo väčšej vzdialenosti.

Aj z tohto dôvodu sa vedci domnievajú, že tento systém predstavuje ideálneho kandidáta na prieskum prostredníctvom špičkového teleskopu Jamesa Webba.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú