Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Zdá sa, že stred našej galaxie je možné považovať za „hotspot“ pre molekuly, z ktorých vzniká RNA. Objav môže pomôcť nielen s objasňovaním vzniku života, ale taktiež poskytnúť určité indície, na ktorých exoplanétach by sa mohli nachádzať živé organizmy. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Odkiaľ sa vzal život na našej planéte?

Jedna z akceptovaných teórií hovorí, že život na našej planéte vznikol iba na základe RNA. DNA a taktiež ďalšie dôležité enzýmy sa podľa tejto teórie vyvinuli až neskôr. Samotná RNA, alebo ribonukleová kyselina totiž dokáže kopírovať a prenášať informácie, ale tiež katalyzovať reakcie, ako enzýmy, uvádza portál Phys na svojom webe.

M. WEISS / CENTER FOR ASTROPHYSICS | HARVARD & SMITHSONIAN

Podľa tejto teórie však samotná ribonukleová kyselina a spolu s ňou ďalšie stavebné kamene nemuseli vzniknúť na Zemi. V čase, keď Zem bola ešte veľmi mladá sa sem pokojne mohla RNA, prípadne jej prekurzory, dostať z vesmíru prostredníctvom meteoritov a komét, ktoré bombardovali našu planétu.

Potvrdzujú to aj štúdie samotných meteoritov a komét, v ktorých sa našli nitrily, ako aj ďalšie prekurzory lipidov a aminokyselín. Otázkou však bolo, odkiaľ sa vo vesmíre tieto molekuly vzali?

Molekulárny oblak v srdci Mliečnej dráhy

Ako ukazuje aj nová štúdia publikovaná v periodiku Frontiers in Astronomy and Space Sciences, hlavným podozrivým sú molekulárne oblaky.

V tomto prípade medzinárodný tím vedcov pozoroval molekulárny oblak s označením G+0,693-0,027, ktorý sa nachádza blízko centra Mliečnej dráhy. Samotný oblak dorástol do veľkosti troch svetelných rokov a je približne 1000-krát hmotnejší, ako naše Slnko.

ksandrphoto/freepik

Hoci sa zdá, že v molekulárnom oblaku sa zatiaľ netvoria žiadne hviezdy, v budúcnosti sa všetko môže zmeniť. Čo je ale podstatnejšie, chemický rozbor G+0,693-0,027 odhalil, že v tomto mraku sa nachádzajú látky, podobné tým, ktoré nesú kométy, či iné vesmírne telesá v slnečnej sústave.

Analýza a ďalšie pozorovanie tohto molekulárneho mraku tak môže poskytnúť množstvo dôležitých informácií o chemických zložkách, ktoré sa nachádzali v hmlovine, z ktorej vzišiel náš planetárny systém.

Presnejšie bol v tomto molekulárnom oblaku identifikovaný celý rad nitrilov, vrátane kyseliny kyánovej, glykonitrilu a mnohých ďalších. Samotné nitrily predstavujú skupinu organických zlúčenín, ktoré sa niekedy označujú aj menej presným pojmom kyanidová skupina.

Čo majú toxické látky a život spoločné?

Ako už určite tušíš, ide o toxické látky. Paradoxne, sú však prekurzorom molekúl nevyhnutných pre život, ako sú ribonukleotidy – základné stavebné častice RNA. Uvedené zistenia naznačujú, že nitrily patria vôbec medzi tie najrozšírenejšie chemické skupiny v Mliečnej dráhe, ale tiež to, že základné stavebné častice RNA sa nachádzajú v rovnakých oblakoch, z ktorých rastú mladé hviezdy a planéty.

Stále však musíme vypátrať vo vesmíre ďalšie molekuly, ako sú napríklad lipidy, prípadne ich prekurzory, čo sa nám zatiaľ veľmi nedarí.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú