Ľudstvo sa už desiatky rokov márne snaží objaviť a kontaktovať akúkoľvek formu mimozemského života. V snahe nadviazať kontakt s inteligentnou mimozemskou civilizáciou, ktorá sa potencionálne môže ukrývať niekde v nekonečnej temnote a diaľave vesmíru, z času na čas vysielame správy určené práve mimozemšťanom.

Vysielanie správ do vesmíru

Ako sme ťa nejedenkrát informovali, mnoho odborníkov si však myslí, že vysielať správy do vesmíru a upozorňovať tak na svoju prítomnosť môže byť hrozný nápad.

Nie nadarmo jedna z teórií objasňuje absenciu mimozemských civilizácií tým, že všetky sa zo strachu o svoj vlastný život skrývajú vo vesmíre ako v temnom lese. Viac informácií o tejto teórii nájdeš v samostatnom článku.

ScreenShot/ Jonathan H. Jiang et al.; arXiv

To, že vysielať správy do vesmíru a snažiť sa nadviazať kontakt s mimozemšťanmi nie je dobrý nápad, tvrdí aj vedec z Oxfordu, podľa ktorého zdieľanie citlivých informácií o polohe našej planéty a ľuďoch na nej predstavuje riziko, ktoré je potrebné zvážiť. Dokonca aj Stephen Hawking pred svojou smrťou tvrdil, že kontakt s mimozemšťanmi by nás potencionálne mohol „stáť krk“.

Bez ohľadu na to, či vysielanie správ do vesmíru s cieľom nadviazať kontakt s mimozemskou civilizáciou predstavuje riziko alebo nie, tieto aktivity, niekedy označované ako METI (Messaging to Extra-Terrestrial Intelligence), sa praktizujú od roku 1974. V tej dobe totiž ľudstvo vyslalo prvú medzihviezdnu rádiovú správu z dnes už neexistujúceho observatória Arecibo. Cieľom tejto správy bola guľová hviezdokopa M13.

Od tej doby uplynulo už veľa času a ľudstvo vyslalo niekoľko medzihviezdnych rádiových správ. Niektoré z týchto správ sa pritom posielali na potencionálne obývateľné svety ako je Gliese 581 c, Tau Ceti f a GJ273 b.

K dnešnému dňu sa za potencionálne najobývateľnejší svet zo všetkých objavených exoplanét považuje GJ273 b. Ide o skalnatú planétu v obývateľnej zóne červeného trpaslíka, ktorá má približne 2,89-násobok hmotnosti Zeme a prijíma len o 6 % slnečného svetla viac, ako modrá planéta.

K tomuto iba 12 svetelných rokov vzdialenému svetu bola odoslaná správa v rámci projektu Sónar Calling GJ273 b, pričom správa má doraziť v roku 2029. Prípadná odpoveď by teda na našu planétu mala doraziť v roku 2041. Treba tiež poznamenať, že správa odoslaná na túto planétu obsahuje iba hudbu a návod na jej dekódovanie.

Prečo len hudba?
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú