Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Astronómovia majú v rukách ďalší objav, ktorý predstavuje úplne novú záhadu. V satelitnej galaxii Mliečnej cesty sa totiž nachádza supermasívna čierna diera, ktorá je však pre tak malú galaxiu priveľká, informuje portál SPACE.

Niečo nám uniká

Galaxia Lev I je od Zeme vzdialená asi 820 000 svetelných rokov a je považovaná za jednu z najvzdialenejších družíc našej domovskej galaxie. Je pritom pomerne malá – kým Mliečna cesta dosahuje priemer asi 100 000 svetelných rokov, Lev I len približne 2 000 svetelných rokov.

Jej hmotnosť astronómovia predpokladali na maximálne 30 miliónov Sĺnk, čo je v porovnaní s našou Mliečnou cestou, ktorá váži až do 1,5 biliónov Sĺnk, naozaj málo. V jej strede sa ale nachádza čierna diera, ktorá je veľkosťou podobná tej, ktorá je v strede našej galaxie, vysvetľujú vedci v tlačovej správe.

Ilustrácia čiernej diery s korónou a zdrojom RTG žiarenia. NASA/JPL-Caltech

To však nedáva zmysel, keďže podľa vedeckých modelov vznikajú tak veľké čierne diery len pri galaktických kolíziách a ich veľkosť by mala zodpovedať veľkosti samotnej galaxie, v ktorej sa nachádzajú.

Objavili ju náhodou

K tomuto objavu sa navyše astronómovia dostali v podstate náhodou, keď sa rozhodli zmerať množstvo temnej hmoty v tejto galaxii. Po analýze dát zistili, že Lev I nemá takmer žiadnu temnú hmotu a v jeho strede sa nachádza čierna diera, ktorá dosahuje hmotnosť až 3 miliónov Sĺnk – Sagittarius A* v strede našej galaxie je pritom len o asi 25 % väčší. Podľa nových teórií sa však môže v strede našej galaxie nachádzať čosi oveľa zaujímavejšie.

Tieto výsledky sa od pôvodných meraní zásadne líšia, čo priznáva aj samotný tím. Dôvodom je, že vtedy astronómovia nemali k dispozícii tak presné dáta a zároveň ani tak silné superpočítače, ako tím astronómov z Univerzity Texasu v Austine, USA.

AlexAntropov86 / Pixabay

„Je tu veľmi malá galaxia, ktorá padá do Mliečnej cesty a jej čierna diera je rovnako veľká, ako tá v Mliečnej ceste. Pomer hmotností je tu absolútne obrovský,“ vysvetľuje Karl Gebhardt, astrofyzik a spoluautor novej štúdie.

Použili špeciálny nástroj

Na toto pozorovanie použili astronómovia špeciálny pozorovací nástroj VIRUS-W, ktorý je súčasťou Telescopu Harlan J. Smitha. VIRUS-W je určený práve na meranie pohybu hviezd v malých galaxiách v okolí Mliečnej cesty za účelom merania množstva temnej hmoty v nich.

Harlanov telescop v McDonaldovom observatóriu v Texase má vo svojej histórii zapísaný pomerne kuriózny prípad, keď v roku 1970 jeden zo zamestnancov utrpel psychické zrútenie. Do observatória vtrhol s pištoľou a po výstrele na jedného z nadriadených vyprázdnil zásobník do primárneho zrkadla teleskopu, píše David Darling.

McDonald Observatory

Prekvapením je, že efektívny priemer teleskopu sa znížil len o asi 2,5 cm a kvalita snímok ostala nezmenená. Priemer zrkadla je takmer 2,5 m a teleskop je pomenovaný po astronómovi Harlanovi Jamesovi Smithovi, ktorý bol prvým riaditeľom McDonaldovho observatória.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú