Zem dnes zasiahne geomagnetická búrka triedy G1, ktorú vyvolá pomaly letiaci výron koronálnej hmoty. Slnko ju vyslalo smerom k nám ešte 15. júla. Na tému upozornil portál iMeteo.sk

Zem zasiahnu geomagnetické búrky

Ako ďalej upozorňuje portál SpaceWeather, ďalšie geomagnetické búrky sa očakávajú dnes v noci, pričom prognostici z NOAA predpokladajú, že búrky dosiahnu úroveň G1 až G2 (slabá až stredná) s „malou mierou pravdepodobnosti ich eskalácie do kategórie G3 (silná)“.

NASA/JPL-Caltech/GSFC

Odborníci totiž veria, že vysokorýchlostný prúd slnečného vetra, ktorý prenasledoval vyvrhnutú koronálnu hmotu, a ktorého príchod sa očakáva dnes v noci, totiž zosilní najbližšiu geomagnetickú búrku, čím sa tento magnetický chaos predĺži až do soboty rána.

V prípade, že by Zem zasiahla skutočne geomagnetická búrka kategórie G3, počas najbližších nocí by bolo možné polárnu žiaru sledovať v oveľa v nižších zemepisných šírkach ako obvykle. Čo sa týka samotných škôd, geomagnetické búrky G1 až G3 dokážu spôsobiť mierne kolísanie elektrickej siete, ale ovplyvnia tiež satelitné technológie vrátane GPS. Búrky negatívne ovplyvnia aj migráciu sťahovavých zvierat.

Ako upozorňuje portál EarthSky, na Slnku sa aktuálne nachádza osem známych aktívnych oblastí, pričom dve veľké koronálne diery sú aj naďalej namierené priamo k Zemi. Podľa dostupných informácií sa v magnetickom poli našej planéty v utorok otvorila trhlina umožňujúca hviezdnemu vetru vstúpiť do magnetoséry. Tá nás chráni pred kozmickým žiarením a časticami zo Slnka.

Slnko sa pomaly, ale isto dostáva do svojej aktívnej fázy, odborníci po celom svete očakávajú, že podobných incidentov bude stále viac a viac. Hoci tieto geomagnetické búrky nemajú potenciál významne poškodiť naše technológie, poznáme aj tie, ktoré to dokážu. Viac nájdeš v samostatnom článku.

Geomagnetické búrky sú spôsobené nárazom slnečného vetra do magnetosféry Zeme po tom, čo Slnko vyvrhne mračno koronálnej hmoty. Vplyvom zvýšeného tlaku solárneho vetra najprv dôjde k stlačeniu magnetosféry, zvýšeniu pohybu plazmy v tomto priestore a aj k vyššiemu elektrickému prúdu v ionosfére.

Odhaľujeme stále viac

Aj keď je Slnko najväčším objektom v Slnečnej sústave, ešte vždy skrýva množstvo tajomstiev a vedci sa snažia odhaliť podstatu a funkciu jeho činnosti, napríklad práve solárnych erupcií. Tie chcú vedci v budúcnosti vedieť predpovedať, čím sa zásadne zvýši bezpečnosť systémov na Zemi aj naše chápanie hviezd.

Vážny pokrok v tejto oblasti nám poskytla erupcia, ktorá dostala prezývku „Rosetta Stone Eruption“. Tá je momentálny našim najlepším kľúčom v chápaní nevyspytateľných slnečných erupcií, ktoré ohrozujú Zem pomerne pravidelne, pričom niekedy dokážu byť skutočne devastujúce.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú