Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Negevská púšť v Izraeli sa stala domovom pre novú solárnu elektráreň, ktorá sa ale výrazne odlišuje od tých tradičných. Namiesto fotovoltaických panelov má zrkadlá odrážajúce slnečný svit na solárnu vežu, ktorá je najvyššia svojho druhu. 

Cieľom krajiny je do roku 2020 pokryť 10 % vlastnej spotreby z obnoviteľných zdrojov, čím sa tak zníži energetická závislosť od iných krajín. Zároveň sa tým podporia aj domáce technológie, ktoré pri stavbe boli a budú využité. Ako informuje The Times of Israel, v súčasnosti produkuje termo-solárna elektráreň 121 MW obnoviteľnej energie, čo predstavuje približne 0,75 % spotreby celej krajiny a asi 70 000 domácností.

Tri druhy energie

Samotná elektráreň Ašalim dokáže produkovať energiu z troch rôznych zdrojov. Plocha o rozlohe 390 hektárov zahrňuje solárno-termálnu, slnečnú a solárnu elektráreň s fotovoltaickými panelmi. Celkový výkon predstavuje 259 MW, pričom v budúcnosti sa má zvýšiť až na 310 MW, čo pokryje spotrebu energie približne 5 % obyvateľov. Okrem toho už teraz znižuje emisie CO2 o približne 245 000 ton ročne, čo je ekvivalent 50 000 vozidiel.

Izraelský minister energetiky spoločne s hlavným akcionárom firmy Shikun & Binui, ktorá stojí za výstavu elektrárne Zdroj: Shikun & Binui

Krajina sa postupne snaží odstaviť všetky uhoľné elektrárne a spolieha sa aj na obnoviteľné zdroje energie. Kým v minulosti mala energia z uhlia zastúpenie až 65 %, dnes je to menej ako 30 %. Ako uviedol Naty Saidoff, hlavný akcionár firmy Shikun & Binui: „Vzali sme Slnko a kliatbu premenili v požehnanie.“

Sauronova veža

Azda najväčšou atrakciou celej elektrárne je 260 metrová veža, ktorú je vidieť zo vzdialenosti 50 – 60 kilometrov. Je najvyššou svojho druhu a fanúšikom Tolkiena môže pripomínať známu vežu s okom z trilógie Pán prsteňov. V prípade elektrárne má však veľký význam, nakoľko 50 000 zrkadiel v jej okolí odráža slnečné svetlo na jej vrchol a vytvára tak obrovské teplo, ktoré ohrieva vodu a vzniknutá para poháňa turbínu, čím vzniká elektrina.

Schéma fungovania slnečnej elektrárne Zdroj: STUBA

Nenechaj si ujsť
Škótsko vyrobilo toľko veternej energie, že ňou dokáže pokryť dvojnásobok krajiny

Zrkadlá sa za Slnkom otáčajú a sú schopné preto vyrábať energiu približne 11 hodín denne. Je ich ale potrebné neustále čistiť od prachu a piesku, aby sa zabezpečila čo najvyššia efektivita. Okrem toho dokáže elektráreň produkovať energiu ďalších 4,5 hodiny, nakoľko špeciálny systém ukladá energiu do roztavenej soli, ktorá funguje skoro ako batéria a poskytuje energiu aj po západe Slnka či v noci.

Efektívnejšia, no drahšia

Aj keď je elektráreň oproti bežnej solárnej efektívnejšia až o 33 %, takto vyrobená energia je drahšia, nakoľko ide o staršiu technológiu výroby. Celý projekt sa začal ešte v roku 2008, keď cena termo-solárnej energie bola rovnaká ako v prípade fotovoltaickej. Za 11 rokov sa však efektivita solárnych panelov posunula výrazne dopredu a rovnako tak sa znížili aj náklady na ich výstavbu.

@SachsElectricCo/Twitter

Vzhľadom k tomuto faktu sa cena energie pre domácnosti zvýši o približne 2 %, čo je však prijateľná daň za to, akým spôsobom sa energia získava. Termo-solárna energia má aj množstvo ďalších výhod a preto jej stavbu nikto neľutuje.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú