Nedávno sme ťa informovali o tom, že Elon Musk plánuje spolupracovať so sieťou predajní Home Depot, vďaka ktorým budú mať zákazníci možnosť vidieť produkt ešte predtým než si ho zakúpia.
Energia z obnoviteľných zdrojov je budúcnosť a zelenou alternatívou k tým neobnoviteľným prostriedkom, ktoré sa neustálym vyťažovaním skôr či neskôr minú. Varovný prst je už dosť vysoko, preto čoraz viac krajín pristupuje k alternatívnym riešeniam. Jedným z nich je využitie solárnej energie, ktorej sa v súčasnosti využíva len malé percento. Významný krok vpred učinila v posledných dňoch Austrália, ktorá spoločne s Teslou plánuje vybudovať najväčšiu virtuálnu elektráreň na svete.
Bezplatná energia pre zapojené domácnosti
Južná Austrália je už domovom najväčšej ‚‚batérie’’ na svete – Powerpack. Tá poskytuje elektrickú energiu pre viac ako 30 000 domácnosti. Tamojšia vláda však stále hľadala viac spôsobov, najmä pomocou obnoviteľných zdrojov energie, aby vyriešila energetické problémy, ktoré krajinu sužujú. Keď vláda vyzvala na predkladanie návrhov na inovácie v tejto oblasti, svoj plán neváhala predložiť aj spoločnosť Tesla, ktorá súťaž nakoniec aj vyhrala. Približne 50 000 domácnosti v nasledujúcich štyroch rokoch dostane solárne panely a batérie Powerwall, ktoré budú spoločne vytvárať veľkú virtuálnu elektráreň.
Táto sieť bude prepojená s dobíjateľnými batériami a získaná energia bude okrem zapojených domácnosti poskytovaná ďalším približne 25 000 domom. Ušetrenie nákladov má dosahovať približne 30 %. Aj preto sa vláda v pilotnom projekte zameriava predovšetkým na ľudí s nižším príjmom, ktorým to výrazne pomôže a zvýši kvalitu života. Projekt je financovaný prostredníctvom grantu vo výške 2 miliónov austrálskych dolárov (1,27 mil. eur) a 30 miliónov AUD (19,1 mil. eur) vrámci pôžičky z fondu na obnoviteľné technológie. Splácaná bude aj predajom nadbytočnej energie, ktorá sa týmto solárnym systémom vytvorí.
Nenechaj si ujsť!
Tesla rozšíri dostupnosť solárnych striech, panelov a batérií Powerwall. Ide o zásadný krok pre celý trh
Skúšobná fáza začne najprv s 1100 domami, pričom každý z nich bude vybavený 5kW solárnym systémom. Ak bude všetko v poriadku, nasledovať bude ďalších 24 000 domácností. Do roku 2022 bude nainštalovaných všetkých 50 000 systémov. Táto virtuálna elektráreň bude mať kapacitu 250 MWh, pričom ďalších 650 MWh bude uložených v batériách. V kritických situáciách môže táto elektráreň poskytnúť rovnaké množstvo energie ako obrovská plynová turbína či uhoľná elektráreň.

V posledných rokoch dochádza k zatváraniu uhoľných elektrárni a zákazu ťažby plynu na pevnine. Dopyt po ňom pritom každým rokom čoraz viac rastie, čo vyvolalo obavy z toho, že krajina bude mať nedostatok energie. Viac ako 60 % vyrobenej energie totiž pochádza z uhlia a len 14 % z obnoviteľných zdrojov. Tento projekt by tak výrazne pomohol aj samotnej krajine a zároveň priniesol aj nejaké peniaze do štátnej kasy, nakoľko by prebytočnú energiu mohli ďalej predávať.
Teraz čítajú

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Zarábajú násobky toho, čo bežný Slovák. Toto sú virtuálni influenceri generovaní cez PC, máme takého aj na Slovensku

VIDEO Muskov Neuralink napreduje raketovo. Opica s čipom v mozgu si prvýkrát zahrala ping-pong len pomocou mysle

ZAUJÍMAVÉ Unikátny „fotónový“ procesor výkonom tromfne aj najlepší čip Nvidie. Je stavaný špeciálne pre umelú inteligenciu

Spoluzakladal Neuralink s Muskom, teraz dostal šialený nápad. Máme technológiu na oživenie dinosaurov ako z Jurského parku

Oficiálne rozhodli. Google sa vyhol miliardovej pokute a Android „postavil“ legálne
Články, ktoré hýbu svetom

Ďalší historický úspech za nami: Vesmírna loď predĺžila životnosť zomierajúcemu satelitu o roky

AKTUÁLNE Koncernová trojička kompletná. Audi predstavilo Q4 e-tron, luxusného bratranca Škody Enyaq a ID.4, ktorý cenou milo šokuje

Tisíce ľudí sa búria proti spaľovaniu zahraničného rádioaktívneho odpadu na Slovensku. Výsledok mnohých šokuje

Šimon Šicko: Politici s falošnými diplomami by v mojom svete prežili presne 2 minúty
