Štúdia na veľkej skupine 400 000 zdravých dospelých ľudí zistila, že denné užívanie multivitamínov nemá žiadny zdravotný prínos.

The Guardian uviedol na základe výsledkov rozsiahlej štúdie, že doplnky stravy nepomáhajú ľuďom žiť dlhšie a môžu dokonca zvýšiť riziko predčasnej smrti.

Vyššie riziko

Americkí výskumníci skúmali zdravotné záznamy takmer 400 000 dospelých bez závažných ochorení. Chceli tak zistiť, či každodenné užívanie multivitamínov ovplyvňuje riziko úmrtia v priebehu nasledujúcich dvadsiatich rokov.

Ľudia, ktorí denne užívali multivitamíny, mali o niečo vyššiu šancu zomrieť počas sledovaného obdobia. Tí, ktorí ich neužívali, mali nižšie riziko. Vyššie riziko úmrtia môže naznačovať škodlivosť multivitamínov. Môže to byť aj preto, že ľudia začínajú užívať multivitamíny, keď už majú vážne ochorenie.

Miliardový trh po celom svete

Takmer polovica dospelých v Británii pravidelne užíva multivitamíny alebo doplnky stravy. V USA tretina dospelých užíva multivitamíny, dúfajúc, že im to pomôže predchádzať chorobám. Tento trh má ročne hodnotu desiatok miliárd dolárov po celom svete.

Prirodzené zdroje betakaroténu z potravy pomáhajú chrániť pred rakovinou, ale betakarotén v doplnkoch môže zvyšovať riziko rakoviny pľúc a srdcových chorôb. To naznačuje, že v doplnkoch chýbajú nejaké dôležité zložky.

Železo pridané do mnohých multivitamínov môže spôsobiť jeho nadbytok v tele, čo zvyšuje riziko srdcovocievnych chorôb, cukrovky a demencie.

Multivitamíny sľubujú, ale nedodávajú

Doktor Neal Barnard z Univerzity Georgea Washingtona zdôraznil, že vitamíny môžu byť užitočné v určitých situáciách. V minulosti napríklad vitamín C chránil námorníkov pred skorbutom. Betakarotén, vitamíny C a E a zinok môžu spomaliť vývoj makulárnej degenerácie, čo je ochorenie, ktoré môže viesť k strate zraku, hlavne v starobe.

Vitamíny môžu mať svoje výhody aj bez toho, aby znižovali riziko predčasnej smrti. Napríklad predbežná štúdia z roku 2022 naznačila, že multivitamíny môžu spomaliť kognitívny úpadok u starších ľudí, ale na potvrdenie tohto účinku je potrebný ďalší výskum. Aj keď vitamíny nemusia predlžovať život, môžu pomôcť udržať lepšiu kvalitu života a zdravie v starobe.

Napriek tomu „multivitamíny nadmerne sľubujú a nedodávajú“, ako povedal Barnard. „Hlavné je, že multivitamíny nepomáhajú. Vedecké poznatky nie sú k dispozícii,“ dodal.

„Doplnok vitamínov a minerálov sám o sebe nevyrieši nezdravú stravu, ale môže pomôcť pokryť kľúčové živiny, ak sa niekto snaží získať ich z potravy. Príkladom toho môže byť vitamín D, kde sú dospelí v Spojenom kráľovstve povzbudzovaní, aby ho užívali ako doplnok v zime, alebo vegáni a vegetariáni, ktorí by mohli mať prospech z doplnku vitamínu B12,“ doplnil Duane Mellor, registrovaný dietológ a prednášajúci na lekárskej fakulte Aston.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú