DNS systémy predstavujú momentálne veľmi často diskutovanú možnosť, ako zvýšiť bezpečnosť a súkromie používateľov na internete. Pomôcť k tejto snahe by malo nové riešenie od organizácie Cloudflare.

Systém názvov domén, skrátene DNS, je mechanizmus, cez ktorý prechádza prakticky všetka naša komunikácia na internete. Ide o systém, ktorý zaisťuje poskytnutie správnej IP adresy (ktorej rozumejú počítače a routery) napríklad pri zadaní ľuďom bližšieho doménového mena Wikipedia.com či FonTech.sk. Služby a adresáre DNS väčšinou poskytujú poskytovatelia internetového pripojenia a sú preto aj ľahko zneužiteľné prevádzkovateľmi na bližšie sledovanie komunikácie používateľov. Tomu sa teraz snaží zabrániť organizácia Cloudflare, ktorá sľubuje vymazať záznamy používateľov v priebehu jedného dňa.

Svoje riešenia DNS systémov poskytujú už napríklad spoločnosti Cisco či Google, no Cloudflare tvrdí, že ich riešenie je bezpečnejšie a rýchlejšie o minimálne tretinu ako u konkurencie. Organizácia spolupracuje s inštitúciou APNIC a smeruje komunikáciu cez adresu 1.1.1.1, respektíve 1.0.0.1, čo zabezpečuje väčšie súkromie používateľov aj vďaka podpore bezpečnejších protokolov DNS-over-TLS a DNS-over-HTTPS. Riešenie od Cloudflare má byť momentálne najrýchlejšie na trhu. Presnejšie informácie o tom, ako nastaviť smerovanie svojej internetovej komunikácie cez Cloudflare DNS je možné nájsť na adrese https://1.1.1.1.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom