Kvantoví fyzici z Univerzity v Otagu na Novom Zélande majú za sebou prelomový objav. Poprvýkrát v histórii sa im totižto podarilo udržať samostatný atóm a dokonca sa im podarilo zachytiť interakciu s ďalším atómom, informuje portál ScienceAlert.

Tím fyzikov konečne prišiel na spôsob, akým môžu udržať samostatný atóm na jednom mieste. Ich objav môže výrazne prispieť k vylepšeniam v celom technologickom odvetví, no ako píše portál Futurism, najväčšie uplatnenie by mohli mať najmä na poli výpočtovej techniky, respektíve v segmente mikročipov. Pomocou novej technológie by mohli byť mikročipy vyrábané na atomárnej úrovni, vďaka čomu malým rozmerom čipu môže prislúchať viac výpočtového výkonu.

Okrem schopnosti udržať atóm samostatne na jednom mieste vedci dokázali zachytiť interakciu dvojice z troch pozorovaných atómov, ktoré tak vytvorili molekulu. Tento jav rovnako ešte nebol v minulosti nikdy spozorovaný. Tvorba molekuly pomocou dvoch samostatných atómov vedcov v mnohých ohľadoch prekvapila. Podľa ich vyjadrení trval celý proces dlhšie ako predpokladali.

Pixabay / ilustračný

Podľa vyjadrení Marvina Weylanda, hlavného autora tejto štúdie, by tiež mohli získané poznatky pomôcť vytvárať a kontrolovať jednotlivé molekuly v konkrétnych chemických zlúčeninách.

K tomu, aby bolo možné celý experiment s atómami zrealizovať, potrebovali vedci hromadu špeciálneho vybavenia. Trojica atómov sa nachádzala v špeciálnej hyper-vákuovej komore veľkej zhruba ako hriankovač a jednotlivé atómy boli ochladené na milióntiny Kelvina, čo je teplota blížiaca  sa k absolútnej nule, ktorá predstavuje asi −273,15 stupňov Celzia. Na ochladzovanie atómov vedci paradoxne používali vysokovýkonné lasery.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom