Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V článku boli použité aj materiály SITA.

Budúcoročné ceny elektriny pre slovenské domácnosti a zraniteľných odberateľov určí až vývoj cien elektriny na európskych trhoch v jari a v lete. Zaujímať nás budú trhové ceny elektriny v druhom a treťom kvartáli tohto roka. Z nich totiž potom Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) vypočíta priemernú cenu silovej elektriny (tvorí necelú polovicu z koncovej ceny), ktorú použije pre výpočet koncovej ceny elektriny pre domácnosti a zraniteľných odberateľov v budúcom roku.

Upravuje sa referenčné obdobie

Upravujeme stanovenie referenčného obdobia pre elektrinu na druhý a tretí kvartál roka,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Regulačný úrad ešte v minulom regulačnom období (trvalo od roku 2017 do 2021) vypočítal cenu silovej elektriny, ktorá vstupovala do koncových cien elektriny pre domácnosti a zraniteľných odberateľov (malé podniky), z trhových cien, ktoré sa obchodovali počas prvých dvoch kvartálov v danom roku.

V minulom roku pre energetickú krízu regulačný úrad zmenil toto referenčné obdobie na koniec leta a začiatok jesene. Chcel tak dosiahnuť nižšiu priemernú cenu silovej elektriny, keďže predpokladal, že v lete sú ceny aj na trhoch pre nižšiu spotrebu o čosi menšie. Predpoklady však nevyšli a v auguste lámali trhové ceny elektriny rekordy.

Domácnosti od enormného zdražovania elektriny v tomto roku zachránila dohoda vlády so Slovenskými elektrárňami o dodávke silovej elektriny za zastropovanú cenu na úrovni zhruba 61 eur za megawatthodinu.

Malým podnikom vláda zastropovala cenu silovej elektriny na úrovni 199 eur za megawatthodinu. Prekročením tejto sumy sa môžu títo zraniteľní odberatelia uchádzať o štátnu dotáciu.

Freepik/FonTech

Že nám to nenapadlo skôr

Mnoho odporcov elektromobility si pokladá otázku, ako budeme nabíjať všetky elektromobily, keď sa pripoja „do zásuvky“ naraz. Prevádzkovateľ prenosovej sústavy TenneT v spolupráci s firmou sonnenVPP, ktorá spravuje batériové úložiská, zapojil do siete elektromobily ako aktívne prvky, ktoré pomáhajú regulovať výkyvy vo výrobe elektrickej energie.

Pre zapojenie sa do programu je potrebné vlastniť inteligentný nabíjací wallbox od sonnenVPP a druhou podmienkou je mať elektromobil, ktorého batéria bude schopná do 30 sekúnd zareagovať na výkyv vo výrobe.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú