Nie je žiadnou novinkou, že centrum Mliečnej dráhy je domovom obrovskej, všetko požierajúcej, „beštie“ menom Sgr A* alebo Sagittarius A*. Je to supermasívna čierna diera s polomerom 6,8 miliárd kilometrov, nachádzajúca sa v srdci našej galaxie, ktorej hmotnosť sa odhaduje na 3,7 miliónov hmotností Slnka. V jej blízkosti astronómovia objavili aj niekoľko zaujímavých objektov, ktoré vyzerajú ako oblaky plynov, ale správajú sa ako hviezdy.

Čierna diera neustále „bliká“

Ako píše portál InterestingEngineering, o tomto nenásytnom monštre je tiež známe, že každý deň, v nepravidelných časových intervaloch, vzplanie a uvoľní veľké množstvo žiarenia. Problém je, že nikto nevie prísť na to, čo tento „blikot“ spôsobuje.

Röntgenový obraz centra Mliečnej dráhy. NASA/Swift/N. Degenaar

Najnovšie sa tieto nejasnosti pokúsil vyriešiť medzinárodný tím astronómov v štúdii publikovanej v periodiku Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, ktorý podrobne preskúmal a analyzoval údaje o tejto čiernej diere zozbierané za posledných 15 rokov, upozorňuje portál Phys.

Vedcom z celého sveta je známe, že pozorované „blikanie“, respektíve skôr zábelsky, ktoré sa opakujú deň čo deň už desiatky rokov, spôsobujú, že čierna diera je niekedy 10 až 100-krát jasnejšia, ako zvyčajne. Aby sa autori dozvedeli viac o týchto podivných erupciách, pokúsili sa objaviť vzory v údajoch zozbieraných kozmickým observatóriom NASA Swift.

To už od roku 2006 každé tri dni podrobne prezerá okolie supermasívnej čiernej diery Sgr A* a zaznamenáva aj tie najmenšie detaily. Zozbierané a analyzované údaje naznačili, že medzi rokmi 2006 a 2008 bola v blízkosti čiernej diery zaznamenaná vysoká úroveň aktivity gama žiarenia, po ktorej nasledoval veľmi rýchly pokles a „ticho“. To trvalo až do roku 2012. Po ňom sa počet vzplanutí začal opäť zvyšovať.

NEPREHLIADNI:
Červie diery sú stroj času a vieme ich vytvoriť. Nepopierajú fyziku, no potrebujeme exotickú hmotu

V údajoch teda nebol rozpoznaný žiadny opakujúci sa vzor, takže ako k nim presne dochádza a čo presne spôsobuje erupcie vyvolávajúce toto „blikanie“, zostáva i naďalej záhadou. Ako objasňuje spoluautor štúdie Jakob van den Eijnden, predpokladalo sa, že nepravidelnosť týchto vzplanutí môže byť spôsobená rôznymi príčinami – vrátane prechodu hviezd, či oblakov. Po ich prechode by ale malo nasledovať ďalšie vzplanutie, no zatiaľ neexistujú žiadne dôkazy, ktoré by to mohli potvrdiť.

Tím odborníkov teraz dúfa, že údaje zozbierané v najbližších rokoch pomôžu zúžiť zoznam podozrivých, čo by napokon mohlo viesť až k vyriešeniu záhady „blikajúcej“ supermasívnej čiernej diery Sgr A*.

Žiadna supermasívna čierna diera

Aj keď už niekoľko rokov pokladáme za samozrejmé, že v centre našej galaxie sa nachádza supermasívna čierna diera a pozorujeme záblesky prichádzajúce z jej okolia, samotnú čiernu dieru ešte nikto nevidel.

NASA/UMass/D.Wang et al., IR: NASA/STScI

To otvára dvere rôznym bláznivým nápadom a teóriám, pričom podľa jednej sa v srdci naše galaxie nenachádza čierna diera, ale temná hmota. Predtým ako sa začneš chytať za hlavu, vedz, že takéto jadro by omnoho lepšie zapadalo do „gravitačného scenára“ ako čierna diera.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú