Prvé zmienky o využití slnečných lúčov ako zdroja energie pre plachtenie vesmírom sa objavili ešte pred vyše 40 rokmi, keď o nich hovoril Carl Sagan. Po dlhých desaťročiach sa však tento nápad stal realitou v projekte neziskovej organizácie The Planetary Society, ktorá na zemskú orbitu vypustila satelit poháňaný lúčmi zo Slnka, informuje Science Alert. LightSail 2 je na zemskej orbite už niečo vyše mesiaca a pred pár dňami poprvýkrát roztvoril svoje plachty, ktoré odrážajú fotóny.

Celý projekt vznikol na základe crowdfundingovej kampane, pomocou ktorej sa vyzbieralo až 7 miliónov dolárov na vytvorenie vesmírneho plavidla využívajúceho iba slnečné lúče ako pohon pri stúpaní po orbitálnej dráhe Zeme. Po dekáde prác sa LightSail 2 konečne dostal do vesmíru, pričom tím stojaci za jeho vytvorením už teraz môže potvrdiť úspech celej misie.

Plavidlo sa nachádzalo na nižšej orbitálnej dráhe odkedy ho do vesmíru vyniesla raketa Falcon Heavy od SpaceX počas letu 25. júna. Len pred pár dňami však boli roztiahnuté plachty, ktoré poháňajú LightSail 2 a umožňujú mu meniť polohu využitím fotónov, ktoré sa odrážajú od týchto odrazových plôch o veľkosti boxérskeho ringu.

Potenciál pohonu slnečnými lúčmi môže byť využitý aj pri ďalších misiách

Tento satelit pritom vyletel za 8 dní do výšky 1,7 km a je kontrolovaný autonómnym systémom, ktorý využíva zabudovaný algoritmus. Softvér tak môže meniť orientáciu plavidla o 90° každých 30 minút, aby tak mohlo získať čo najviac energie zo Slnka. Aj tento aplikovaný algoritmus je však ešte vo fáze vylepšovania a výskumníci aktuálne pripravujú jeho aktualizáciu. Tá má opraviť problém s dočasným odklonením zo správnej orientácie pri otáčaní kolesa, ktoré vytvára moment hybnosti pri zmene orientácie.

Nenechaj si ujsť
Takto bude vyzerať vesmírna loď, ktorá dopraví na Mesiac prvú ženu. NASA odhalila svoj odvážny plán

Pokiaľ koleso dosiahne maximálnu rýchlosť, musí sa spomaliť, čo sa deje aj niekoľkokrát denne. Napriek takýmto nedokonalostiam je však LightSail 2 skvelým príkladom toho ako sa dajú využiť fotóny pri pohybe telesa vesmírom, kde ho môžu poháňať vpred. Vedci môžu týmto projektom získať mnoho cenných skúseností počas takmer ďalšieho celého roka, kedy sa bude toto plavidlo pohybovať na obežnej dráhe Zeme. Zatiaľ však nie je jasné ako ďaleko sa dostane, no tím s ním chce udržať kontakt čo najdlhšie.

Zobraziť celú galériu (1)
The Planetary Society

Využitie tejto technológie je pritom všestranné a pri skúmaní vesmíru sa môže uplatniť v mnohých smeroch. LightSail 2 však nie je prvým takýmto projektom, ktorý pre svoj pohyb vo vesmíre využíval solárnu energiu. Prvým bol japonský IKAROS, ktorý odštartoval ešte v roku 2010, avšak narozdiel od neho využíva toto plavidlo novú formu pohonu pre zmenu orbitu. Nakoniec sa však LightSail 2 kvôli tenkej atmosfére vráti bližšie k Zemi, kde pri páde zhorí v atmosfére, informuje The Verge.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom