Posledné mesiace sú pre jadrovú fúziu nesmierne pozitívne. Po senzačných správach o tom, ako už v roku 2024 začneme využívať čistý a úplne bezpečný zdroj energie napodobňujúci procesy prebiehajúce v jadre hviezd na produkciu elektrickej energie, sú tu ďalšie správy. Kórejsky reaktor zlomil rekord v jadrovej fúzii. Na tému upozornil portál InterestingEngineering.

O krok bližšie k čistej energii

Vedci z celého sveta skúmajú a testujú technológiu jadrovej fúzie prostredníctvom viacerých experimentálnych zariadení. Zďaleka najpopulárnejším a najsľubnejším riešením je využívanie reaktoru s názvom tokamak (toroidná komora s magnetickými cievkami), ktorý má svoj pôvod ešte v 50. rokoch.

Tokamak je komora, ktorá pomocou silného magnetického poľa udržiava plazmu v tvare kruhovitého prstenca. Nejde síce o jediný spôsob udržania jadrovej fúzie, rozhodne je však tým najsľubnejším a najrozšírenejším. Dodnes však prechádzajú vývojom – len nedávno vedci prišli na to, ako zvýšiť stabilitu fúzie.

Michel Maccagnan/Wikimedia

Ako píše portál NewAtlas, myšlienkou fúznej energie je vytvoriť procesy, ktoré prebiehajú vo vnútri Slnka, a ktoré by pre nás mohli predstavovať zdroj čistej energie. Pri procese jadrovej fúzie dochádza k zlúčeniu dvoch atómových jadier ľahkých prvkov, pričom vzniká jedno ťažšie jadro a uvoľňuje sa veľké množstvo energie.

Pri jadrovej fúzii nevznikajú takmer žiadne toxické odpady s dlhým polčasom rozpadu, preto ju nazývajú aj zdroj čistej energie. Navyše jadrová fúzia je lacným a v prvom rade bezpečným zdrojom energie, keďže na výrobu veľkého množstva energie postačuje iba malé množstvo paliva.

Rekord v udržaní plazmy v tokamaku

Jedno z popredných zariadení tohto druhu sa nachádza už od roku 2007 v Južnej Kórei a práve prekonalo svoj vlastný rekord v udržiavaní plazmy. Tokamak KSTAR (Korea Superconducting Tokamak Advanced Research) už minulý rok v decembri potešil svet, keď v útrobách udržal plazmu s teplotou 100 miliónov °C neuveriteľných 20 sekúnd (dvakrát viac, ako dokázali vtedy najlepšie tokamaky).

Tentokrát KSTAR prekonal svoj minuloročný rekord o úctyhodných 10 sekúnd, čo znamená, že dokázal udržať plazmu pri teplote 100 miliónov °C celých 30 sekúnd. Podľa tamojšieho inštitútu bolo tento rekord možné dosiahnuť iba vďaka optimalizácii tepelných systémov a magnetického poľa.

Aktuálne si odborníci z KSTAR stanovili za cieľ do roku 2026 prekonať svoj terajší rekord o stovky sekúnd a dostať sa na hranicu 300 sekúnd. Na dosiahnutie tohto času musia optimalizovať ešte mnoho systémov a častí reaktora.

Keď sa však ohliadneme späť a pripustíme fakt, že konštrukcia KSTAR bola dokončená v roku 2007, prvú plazmu vygenerovala v roku 2008, teplotu 50 miliónov °C po dobu 70 sekúnd sa jej podarilo udržať v roku 2016 a prvú plazmu horúcejšiu ako 100 miliónov °C udržala v roku 2018 na 1,5 sekundy, môžeme s čistým svedomím prehlásiť, že ciele tohto zariadenia nie sú vôbec nereálne a v najbližších rokoch sa môžeme tešiť na významný progres.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú