Čistý a úplne bezpečný zdroj energie napodobňujúci procesy prebiehajúce v jadre hviezd by mohol začať produkovať elektrickú energiu už v roku 2024. Polaris sa stane prvým generátorom jadrovej syntézy na svete, ktorý poskytne elektrickú energiu s nulovými emisiami. Na tému upozornil portál NewAtlas.

Svätý grál energetiky

S týmito odvážnymi a skutočne ambicióznymi plánmi a tvrdeniami prišiel americký startup Helion Energy, ktorý získal v „E“ sérii investičných kôl 500 miliónov dolárov, čo podľa portálu Crunchbase znamená, že aktuálne bolo do tejto spoločnosti investovaných už viac ako 577 miliónov dolárov.

Helion Energy

Ako píše portál InterestingEngineering, ak spoločnosť v stanovených termínoch splní všetky svoje kľúčové ciele, investori jej prisľúbili ďalších 1,7 miliárd dolárov. Všetky peniaze budú použité na dokončenie 7. generácie prototypu fúzneho reaktora Polaris, ktorý je aktuálne vo výstavbe v americkom meste Everett v štáte Washington.

V čase, kedy mnohé projekty zamerané na jadrovú fúziu využívajú na pohon turbín paru, Helion volí radikálne odlišný prístup. Podľa spoločnosti je oveľa efektívnejšie využívať tzv. elektromagnetický prístup, ktorý indukuje elektrický prúd prostredníctvom expanzie plazmy.

Základom tejto metódy je využitie iónov deutéria a hélia-3, ktoré sa v plazme medzi sebou navzájom zrážajú, dochádza k ich fúzii, pričom sa uvoľní veľké množstvo energie, ktoré spôsobí expanziu plazmy. Samotná expanzia potom spôsobí zmeny v magnetickom toku a magnetickom poli generovanom magnetmi udržiavajúcimi plazmu, pričom táto interakcia vedie ku generovaniu elektrického prúdu.nHelion Energy taktiež tvrdí, že ich reaktor bude vytvárať elektrický prúd naozaj veľmi efektívne, pričom už dokázal demonštrovať, že ich magnety pracujú s 95 % energetickou účinnosťou.

Úspech je na dosah ruky

Uvedený startup nie je žiadnym neskúseným nováčikom na poli fúzie. Šiesta generácia prototypu fúzneho reaktora s názvom Trenta, ktorá bol dostavaná len minulý rok, totiž zvládla počas svojho pôsobenia dokončiť viac ako 10 000 vysokoenergetických pulzov. Reaktor bežal takmer každý jeden deň po dobu viac ako 16 mesiacov.

Na začiatku tohto roka reaktor Trenta dosiahol kritický míľnik, kedy sa mu podarilo po dobu viac ako 1 milisekundu udržať plazmu horúcejšiu než 100 miliónov °C. Okrem toho Helion dosiahol ďalší zlomový bod, keď vytvoril magnetické pole o sile 10 Tesla.

Zatiaľ čo reaktor Trenta dokázal spúšťať fúzne impulzy raz za 10 minút, nový reaktor 7. generácie s názvom Polaris by mal dokázať spustiť fúzny impulz každú sekundu, čo je naozaj pozoruhodné zlepšenie.

Podľa dostupných informácií, Helion Energy očakáva, že do roku 2024 vyrobí malé množstvo čistej elektriny, ktorá bude vedľajším produktom fúznych reakcií. Ak sa tieto ambiciózne plány podarí naplniť, Polaris sa stane prvým fúznym reaktorom v histórii, ktorý niečo takéto dokázal.

Ak sa čuduješ prečo je elektrická energia pre Helion Energy iba vedľajším produktom, tak vedz, že hlavným cieľom celého projektu je vyrábať hélium-3 palivo a to pomocou rozbíjania atómov deutéria.  Hélium-3 je ľahký a vzácny izotop hélia, ktorý tvorí iba asi 0,000137 % hélia v prírode. Pre zaujímavosť, hélium-3 je jeden z dvoch stabilných nuklidov, ktorý má v jadre viac protónov než neutrónov – druhým je vodík-1.

Hélium-3 je taktiež vynikajúce fúzne palivo, ktoré je natoľko ťažké vyrobiť, že niektoré spoločnosti ho navrhujú zbierať na Mesiaci, kde sa vyskytuje pomerne v hojnom množstve.

Ambiciózne plány

O tom, že ambície spoločnosti rozhodne nechýbajú svedčia aj slová spoluzakladateľa a generálneho riaditeľa Helion Energy Davida Kirtley-a, ktorý pre portál TechCrunch uviedol, že verí, že sa im podarí vybudovať fúzne reaktory o veľkosti prepravnej bedne, z ktorých každý bude generovať približne 50 megawattov – to by malo stačiť na napájanie asi 8200 amerických domácností.

Za predpokladu, že spoločnosť nedostane žiadne vládne stimuly a dotácie, výroba 1 MWh energie by mala vyjsť len na 10 dolárov, vďaka čomu by sa jadrová fúzia stala jedným z najlacnejších spôsobov výroby energie. Za zmienku stojí rozhodne aj fakt, že  375 miliónov dolárov do Helion Energy nalial CEO OpenAi, Sam Altman, píše portál CNBC.

Pre porovnanie, jeho prvá investícia do Helionu bola 9,5 miliónov dolárov.  Ďalej podľa Altamna ide o najlepší „pokus“ dostať sa z klimatickej krízy, ale taktiež o jeden z najlepších spôsobov zníženia nákladov za energie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP