Konektor USB-C mal byť vo svete elektroniky novým štandardom, ktorým by bolo možné nabíjať smartfóny, konzoly či bezdrôtové reproduktory. Realita je však značne odlišná a nie v každom prípade je možné tento spôsob pripojenia využiť. Čoskoro sa USB-C dočká aspoň „malého“ vylepšenia v podobe dvoch dátových liniek, ktoré zdvojnásobia prenosovú rýchlosť v USB 3.2.

Príchod USB 3.2 môžeme očakávať už počas septembrovej akcie USB Developers Days 2017. Jeho najväčším vylepšením je využívanie niekoľkých dátových liniek, ktoré prispejú k značne vyššej prenosovej rýchlosti. Táto inovácia bola už nejaký ten čas očakávaná, a tak už dnešné USB-C káble disponujú dvomi dátovými linkami, cez ktoré bude súčasne tok dát realizovaný.

Výrazne vyššia rýchlosť prenosu dát

Rýchlosť prenosu stúpne pri kábloch USB 3.1 prvej generácie z 5 na 10 GB/s. Druhá generácia prinesie rýchlosť až 20 GB/s. Rovnako by sa mala zvýšiť aj rýchlosť USB 3.0 o viac ako 2 GB/s. Nový štandard využíva všetky štyri dátové linky, ktoré USB-C poskytuje. Využiť ho však bude možné aj v aktuálnych zariadeniach, s ktorými bude zachovaná kompatibilita. Záleží tak len na výrobcoch zariadení, ako a kedy nový štandard príjmu.

zdroj fotografie: Pixabay

Nenechaj si ujsť
Nový multifunkčný USB Type-C adaptér od Xiaomi pre smartfóny či notebooky dokazuje, že sa to dá aj lacnejšie

Predpokladá sa, že USB 3.2 nepríde vo finálnej verzii skôr ako v budúcom roku a rozhodne ešte nejaký ten čas potrvá, kým ho reálne uvidíme aj v nových zariadeniach. Nové USB štandardy sa rozširujú naozaj pomaly. Napriek tomu sa dodnes často stretávame dokonca aj so starším rozhraním USB 2.0, ktorého rýchlosti a možnosti sú obmedzenejšie. Viac informácii o novom štandarde USB 3.2 pre USB Type-C káble sa však dozvieme už počas septembrového predstavenia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP