Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Americký minister obrany, Mark Esper, na kongrese Národnej bezpečnosti v Pentagone hovoril o umelej inteligencii a o tom, ako ďaleko je Čína vo vývoji autonómnych smrtiacich dronov, ktoré má údajne predávať na Blízky Východ, informuje FlightGlobal.

Ak sú tieto slová ministra Espera pravdivé, tak stojíme na prahu novej éry, ktorá musí každému naháňať strach. Ako píše Futurim, najväčší svetoví vojenskí lídri ako USA či Rusko, už niekoľko rokov pracujú na autonómnych vojenských technológiách, no až doposiaľ sa nedostali do takého štádia, že by boli tieto technológie plne využiteľné v praxi. Čína sa však netají tým, že do roku 2030 sa chce stať lídrom v oblasti umelej inteligencie, no zdá sa, že oproti konkurencii majú už teraz poriadny náskok.

Ziyan

Podľa Espera má Čína jeden závažný problém. Nemá žiadny etický kódex, ako narábať s absolútne autonómnymi zbraňami. Aj preto môžu byť tieto znepokojivé správy o predaji vyzbrojených autonómnych dronov do Pakistanu a Saudskej Arábii pravdivé. Tieto čínske drony dokážu podľa Esperových informácií vykonávať úplne autonómne smrtiace nálety na zvolený cieľ. Je teda jasné, že takýto dron v nesprávnych rukách môže spôsobiť hotovú katastrofu.

Čo však vieme s istotou potvrdiť, je, že čínska spoločnosť Ziyan oficiálne rokuje s krajinami Blízkeho Východu o predaji ich smrtiaceho dronu Blowfish A3 do týchto krajín. Tento dron pripomínajúci helikoptéru môže byť vyzbrojený automatickou zbraňou až do hmotnosti 12 kg.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú