Americká bomba B61-13 je najnovším prírastkom do série jadrových zbraní B61, ktorá sa vyvíja už viac ako pol storočia. Tento nový model predstavuje krok vpred v modernizácii amerického jadrového arzenálu, pričom vychádza z osvedčenej konštrukcie predchádzajúcich verzií. Ako upozorňuje newsnationnow.com, USA sa rozhodli vývoj urýchliť.

Nastaviteľná sila výbuchu

Prvá verzia bomby B61 bola vyvinutá v 60. rokoch minulého storočia ako univerzálna jadrová zbraň určená na použitie z lietadiel. Bomba bola postupne modifikovaná do rôznych verzií, pričom najmä modely B61-3 a B61-7 sa používali počas studenej vojny.

Po jej skončení boli niektoré staršie varianty vyradené a nahradené novšími modelmi. Jedným z najvýznamnejších krokov bolo spustenie programu Life Extension Program (LEP), ktorý zabezpečil predĺženie životnosti a vylepšenie bezpečnosti existujúcich verzií, ako aj vznik novej B61-12. Táto bomba, ktorá sa začala vyrábať v roku 2022, kombinovala rôzne verzie B61 do jedného modelu.

Bomba B61-13 je vyvinutá ako gravitačná jadrová zbraň, ktorú je možné zhadzovať z lietadla. Má výbušnú silu až 360 kiloton TNT, čo je približne 24-krát viac než bomba zhodená na Hirošimu. Tento model sa zameriava na vysokú ničivú silu, pričom je vybavený modernými bezpečnostnými a navádzacími systémami. B61-13 využíva selektívnu nastaviteľnosť sily výbuchu, čo znamená, že operátori môžu vybrať optimálnu intenzitu výbuchu podľa cieľa.

Odpálenie strely RIM-162.
Matthew J. Haran/US Navy

Ponesú ich aj nové bombardéry

Dôležitým vylepšením je integrácia do moderných bombardérov. Nová bomba bude používaná na B-2 Spirit, stealth bombardéry, ktorý je schopný preniknúť hlboko do nepriateľského vzdušného priestoru. V budúcnosti sa predpokladá, že ju budú nosiť aj nové bombardéry B-21 Raider, ktoré budú uvedené do služby do roku 2030.

B61-13 je súčasťou širšej modernizácie amerických jadrových síl, ktorá zahŕňa nielen zbrane ako B61, ale aj novú generáciu medzikontinentálnych balistických rakiet a ponorkových raketových systémov. Tento proces reflektuje strategické potreby USA, ktoré sa snažia udržať rovnováhu moci v rámci globálnych jadrových hrozieb, najmä voči krajinám ako Rusko a Čína.

Je na mieste dodať, že B61-13 nezvyšuje počet jadrových zbraní v americkom arzenáli, ale modernizuje existujúce kapacity, aby boli efektívnejšie a spoľahlivejšie. Jej nasadenie tak potvrdzuje pokračujúci trend zvyšovania bezpečnosti, presnosti a účinnosti jadrových zbraní USA. Tým sa zaisťuje, že USA bude mať aj naďalej schopnosť reagovať na hrozby a zachovať odstrašujúcu schopnosť v globálnom kontexte.

Jediný na svete

Stealth bombardér B-21 je prekvapivým nástupcom B-2, keďže ani toto staršie lietadlo nemá vo svete obdobu. USA tak vyvinuli druhú generáciu stroja, ktorý zatiaľ nikto nedobehol. Ide pritom o nesmierne užitočný stroj, ktorý je schopný nepozorovane zasiahnuť kritické ciele.

 

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP