Huawei je už dlhý čas terčom Spojených štátov, ktoré ho pridali na čiernu listinu a odstavili od dodávok kľúčových komponentov. Zdá sa však, že gigantovi svitá na lepšie časy, teda aspoň v najdôležitejšom odvetví. USA sa rozhodli zmierniť dopad reštrikcií voči Huawei a umožnia dodávateľom poskytovať preňho súčiastky, pokiaľ nebudú využívané pri 5G. Zatiaľ ale panuje množstvo nejasností. O téme informoval Financial Times.

Čínsky gigant je na čiernej listine USA už od jari minulého roka a jeho situácia sa v tejto „vojne“ proti štátom za uplynulý čas výrazne zhoršila. Amerika pritvrdila a spoločnosť naposledy odstavila aj od kľúčových dodávok komponentov pre smartfóny.

Dodávateľom Huawei totiž zabránila poskytovať mu súčiastky vyrábane americkými technológiami aj v zahraničí. Výsledkom tohto rozhodnutia bolo, že spoločnosť prišla o množstvo dodávok aj kľúčové komponenty od najväčšieho dodávateľa TSMC.

Aktuálne to ale vyzerá tak, že USA zmiernia svoje rozhodnutia. Ministerstvo obchodu totiž komunikuje s dodávateľmi, ktorým nakoniec zrejme umožní predsa len poskytovať súčiastky pre Huawei, avšak po splnení jednej podmienky.

Aktualizácia 30.10.2020

Spojené štáty začali udeľovať licencie na obchodovanie s Huawei ďalším spoločnostiam. Najnovšie dostali povolenie Sony a OmniVision, ktorí môžu tomuto gigantovi dodávať senzory pre fotoaparáty, informuje Gizmochina. Tieto spoločnosti patria medzi popredných výrobcov snímačov pre fotoaparáty smartfónov. Reštrikcie voči Huawei tak mali dopad aj na ich fungovanie, no po udelení licencií sa môžu obchody opäť rozbehnúť.

Čoskoro však môžu povolenie od USA získať ďalšie firmy, akonáhle preukážu, že ich technológie nefungujú s 5G alebo nie sú s novou generáciou mobilných sietí spájané. To je v prípade takých snímačov do fotoaparátov, displejov či pamätí vylúčené, a tak si môžu výrobcovia týchto komponentov vydýchnuť.

USA chcú uvoľniť opatrenia, pokiaľ sa technológie nebudú spájať s 5G

Musia totiž preukázať, že dodávané technológie nepodporujú 5G sieť. Štáty sa týmto rozhodnutím chcú uistiť, že aj keď povolia spoločnostiam obchodovanie s týmto gigantom, nebudú jeho zariadenia súčasťou 5G sietí alebo ich nebudú vôbec využívať. Momentálne ešte nie je nič oficiálne, no zástupcovia dvoch popredných firiem na výrobu polovodičových súčiastok vidia situáciu optimisticky.

Zobraziť celú galériu (0)
Flickr (Úprava redakcie)

Nakoniec tak predsa len môžu Spojené štáty udeliť ďalšie licencie na obchodovanie s Huawei, avšak mimo segmentu 5G sietí.

To by v praxi mohlo znamenať, že okrem komponentov pre sieťové zariadenia nebude môcť firma využiť ani napríklad 5G modemy vo svojich smartfónoch a ďalších zariadeniach. Štáty tak chcú eliminovať akékoľvek 5G zariadenia tohto čínskeho výrobcu. Na spresnenie podmienok si však musíme ešte počkať.

Ďalšie dôležité články o Huawei:

Svetielko nádeje pre Huawei smartfóny

Pokiaľ by ale USA udelili licencie na dodávanie iných kľúčových komponentov, Huawei môže získať späť dôležité kontrakty s dodávateľmi. Doteraz sa mu podarilo obnoviť dodávky displejov od kórejského Samsungu, informoval Android Authority.

Taktiež získal dodávky procesorov od Intelu a AMD pre servery a cloudovú výpočtovú techniku. Tieto spoločnosti sú jednými zo 100 ďalších, ktorým USA udelili povolenie na obchodovanie s Huawei. Po novom však budú mať všetci zrejme zákaz dodávať mu akékoľvek technológie spojené s 5G sieťami.

Pokiaľ by sa toto obmedzenie netýkalo smartfónov, šance na oživenie tohto segmentu pre Huawei rapídne stúpnu. Pripomeňme len, že aktuálne poslednou vlajkovou loďou výrobcu je nový Huawei Mate 40 Pro, ktorý je vybavený 5 nm procesorom Kirin 9000.

Spoločnosť si navyše spravila pred uplatnením obmedzení na dodávky hardvérových komponentov vyrábaných americkými technológiami zásoby, ktoré sú však obmedzené. Huawei nás ale uistil, že zásob je dosť.

Ak teda Amerika uvoľní reštrikcie týkajúce sa smartfónov včas, gigant má šancu sa opäť v tomto segmente vyšvihnúť. Licencie môže dokonca získať aj Qualcomm či MediaTek, zatiaľ ich ale nemajú. Popri problémoch s hardvérom ho ale stále trápi absencia Google služieb, čo vyriešil alternatívou z vlastnej dielne v podobe HMS (Huawei Mobile Services, pozn. redakcie).

V decembri tohto roka má sprístupniť aj skúšobnú verziu svojho nového operačného systému HarmonyOS 2.0 pre smartfóny, pričom prvý model s týmto OS by sme mohli vidieť už začiatkom budúceho roka.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom